FANDOM


thumb|300px|Medajoni i Çmimit Nobel Çmimi Nobel është mirënjohje që ju ndahet nga Shoqëria Nobel, shkencëtarëve dhe personave që kontribojnë në shkencë dhe zhvillimin kulturor të njerzimit.


Lëmitë e ndarjes së Çmimit Nobel Edit

Për fizikëEdit

Çmimi Nobel në fizikë për vitin 2006 i është ndarë fizikantëve amerikanë Xhon Mather dhe Xhorxh Smoot për kontributin e tyre në shpjegimin e pranisë së rrezatimit të lashtë kozmikunivers.

Shiko dhe këtëEdit

26px Fituesit e Çmimit Nobel sipas vitit 26px
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961
1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941
1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921
1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901

Lidhje të jashtmeEdit

af:Nobelprys

als:Nobelpreis an:Premio Nobel ar:جائزة نوبل arz:جايزة نوبل ast:Premiu Nobel az:Nobel mükafatı bat-smg:Nuobele premėjė be:Нобелеўская прэмія be-x-old:Нобэлеўская прэмія bg:Нобелова награда bn:নোবেল পুরস্কার bpy:নোবেল পুরস্কার br:Priz Nobel bs:Nobelova nagrada ca:Premi Nobel cs:Nobelova cena cy:Gwobr Nobel da:Nobelprisen de:Nobelpreis el:Βραβείο Νόμπελ en:Nobel Prize eo:Nobel-premio es:Premio Nobel et:Nobeli auhind eu:Nobel Sariak fa:جایزه نوبل fi:Nobel-palkinto fr:Prix Nobel fur:Premi Nobel fy:Nobelpriis ga:Duais Nobel gan:諾貝爾獎 gd:Duais Nobel gl:Premios Nobel gu:નોબૅલ પારિતોષિક he:פרס נובל hi:नोबेल पुरस्कार hif:Nobel Prize hr:Nobelova nagrada hu:Nobel-díj hy:Նոբելյան մրցանակ ia:Premio Nobel id:Penghargaan Nobel ilo:Premio Nobel io:Nobel-premio is:Nóbelsverðlaunin it:Premio Nobel ja:ノーベル賞 jv:Bebungah Nobel ka:ნობელის პრემია kk:Нобель сыйлығы km:រង្វាន់ណូបែល kn:ನೊಬೆಲ್ ಪ್ರಶಸ್ತಿ ko:노벨상 la:Praemium Nobelianum lb:Nobelpräis lt:Nobelio premija lv:Nobela prēmija mg:Loka Nobel mk:Нобелова награда ml:നോബല്‍ സമ്മാനം mn:Нобелийн шагнал mr:नोबेल पारितोषिक ms:Hadiah Nobel nap:Premmio Nobel nds:Nobelpries new:नोबेल सिरपा nl:Nobelprijs nn:Nobelprisen no:Nobelprisen nov:Nobel Premie nrm:Pris Nobel oc:Prèmi Nobel pl:Nagroda Nobla pt:Prémio Nobel qu:Nobel Suñay ro:Premiul Nobel ru:Нобелевская премия sc:Premiu Nobel scn:Premiu Nobel sh:Nobelova nagrada simple:Nobel Prize sk:Nobelova cena sl:Nobelova nagrada sr:Нобелова награда sv:Nobelpriset sw:Tuzo ya Nobeli ta:நோபல் பரிசு te:నోబెల్ బహుమతి tg:Ҷоизаи Нобел th:รางวัลโนเบล tl:Gantimpalang Nobel tr:Nobel Ödülü tt:Nobel büläge uk:Нобелівська премія ur:نوبل انعام uz:Nobel mukofoti vec:Premio Nobel vi:Giải Nobel war:Pasidungog Nobel wuu:诺贝尔奖 yi:נאבעל פריז yo:Ẹ̀bùn Nobel zh:诺贝尔奖 zh-min-nan:Nobel Chióng zh-yue:諾貝爾獎

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.