FANDOM


[[Figura:Rembrandt Harmensz. van Rijn 035.jpg|thumb|200px|Engjëlli ndalon flijimin e Isakut nga Abrahami. Rembrandt van Rijn.]] Abrahami (hebr. אַבְרָהָם - Avraham, arab. ابراهيم, Ibrahim) është patriarku i parë i judenjve (përmendur në Tanakh), Krishterimit (përmendur në Besëlidhjen e Vjetër), dhe Islamit (në Kuran). Për këtë arsye këto tre fe quhen fe abrahamitike. Abrahami është babai shpirtëror i shumë popujve. Ai ishte biri i Terahut dhe nipi i Nahorit. Abrahami ishte i ati i Isakut (Ishakut) dhe Ismailit (Ishmaelit). Sipas besimit hebraik dhe islamik varri i tij gjendet në Hebron.

Abrahami në KrishterimEdit

Abrahami quhej më parë Abram. Ai është babai i parë legjendar i semitëve. Sipas Biblës, Abrahami ishte një bari që jetonte në qytetin Ur (në lindje të Irakut të sotëm) me familjen e tij, babain Terahun dhe nipin e tij Lotin dhe të shoqen, Saran. Abrahami me të shoqen ishin plakur tashmë dhe nuk kishin arritur të kishin fëmijë. Një ditë Perëndia i foli Abrahamit duke e urdhëruar të linte tokën e tij dhe të drejtohej në vendin që Ai do ti tregonte. Abrahami u bind; mblodhi karvanin e kopeve të tij, familjen dhe shërbëtorët dhe u nis. Kur mbërriti në vendin e Kanaanit (Palestina sot), Perëndia iu shfaq në një vend të quajtur Betel e i dha besën që kjo tokë do ti përkiste pasardhësve të tij.

Për shkak të një zezone, Abrahami u detyrua të merrte rrugën për në Egjipt. Duke pasur frikë se do të plaçkitej dhe do t´i merrej e shoqja nga egjiptianët, tha se ajo ishte e motra në oborrin e faraonit. Për shkak të bukurisë së Sarës, faraoni e priti me nderime Abrahamin, në fakt për t´a vrarë e për t´i marrë "motrën". Kur e vërteta u zbulua, faraoni e dëboi Abrahamin nga Egjipti.

Abrahami në IslamEdit

Ibrahimi, është figurë e shenjtë në Islam ku mbahet si njëri prej pejgamberëve të dërguar nga Allahu.

Shiko edheEdit

Lidhje të jashtme Edit

an:Abraán

ar:إبراهيم arz:ابراهيم az:İbrahim peyğəmbər bat-smg:Abrauoms bg:Авраам bo:ཨབ་ར་ཧམ། bs:Abraham (prorok) ca:Abraham ceb:Abraham cs:Abrahám cy:Abraham da:Abraham de:Abraham ee:Abraham el:Αβραάμ en:Abraham eo:Abraham es:Abrahám et:Aabraham fa:ابراهیم fi:Abraham fr:Abraham gan:阿卜拿咸 gl:Abraham he:אברהם hi:इब्राहिम hr:Abraham hu:Ábrahám (Biblia) ia:Abraham id:Abraham ig:Abraham is:Abraham it:Abramo (patriarca) ja:アブラハム ka:აბრაამი kab:Brahim kn:ಅಬ್ರಹಮ್ ko:아브라함 ku:Îbrahîm la:Abraham lmo:Abram ln:Abrahama lt:Abraomas lv:Ābrams mk:Авраам ml:അബ്രഹാം ms:Abraham nl:Abraham nn:Patriarken Abraham no:Abraham (bibelsk person) oc:Abraam pl:Abraham (postać biblijna) pt:Abraão ro:Avraam ru:Авраам sh:Abraham simple:Abraham sk:Abrahám (biblická postava) sl:Abraham sr:Аврам sv:Abraham (patriark) sw:Abrahamu ta:ஆபிரகாம் th:อับราฮัม tl:Abraham tr:İbrahim (peygamber) uk:Авраам vi:Abraham war:Abraham yi:אברהם אבינו yo:Abrahamu zh:亞伯拉罕 zh-min-nan:Abraham

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.