FANDOM


Eneida
Aeneidos

Është një vepër e poetit romak Vergili. Vepra merret si "Iliada" e "Odisea" romake dhe në të pëshkruhen peripecitë e udhëtimit të heroit trojan Eneut, i cili kishte për qëllim formimin e mbrtërisë në tokën latine. Kjo vepërpërgjatë jetës së autorit nuk ka qenë e botuar pasi që nuk ishte e përfunduar, mirpo pas vdekjes së tij është botuar.

Po ashtu në këtë vepër gjenden të dhëna historike mbi Ilirin të cilat janë më të theksuara në këto pjesë:

  • Libri III : 295-355Burim i të dhënaveEdit

ar:الإنياذة be-x-old:Энэіда bg:Енеида bn:ঈনীড bs:Eneida ca:Eneida cs:Aeneis cy:Aenid da:Æneiden de:Aeneis el:Αινειάδα en:Aeneid eo:Eneado es:Eneida et:Aeneis eu:Eneida fa:انه‌اید fi:Aeneis fr:Énéide fur:Eneide ga:An Aeinéid gl:Eneida he:אינאיס hr:Eneida hu:Vergilius#Aeneis is:Eneasarkviða it:Eneide ja:アエネーイス ko:아이네이스 ku:Aeneis la:Aeneis mn:Энейн дуулал mt:Enejide nl:Aeneis no:Æeniden pl:Eneida pt:Eneida ro:Eneida ru:Энеида scn:Eneidi sh:Eneida simple:Aeneis sl:Eneida sr:Енеида sv:Aeneiden tl:Aeneis tr:Aineias uk:Енеїда (Вергілій) zh:埃涅阿斯纪

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.