Fandom

Kosova Wiki

Amerigo Vespucci

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

200px|thumb|Amerigo Vespucci Ameriko Vespuçi, (it. Amerigo Vespucci), (Firencë, 9 mars 145122 shkurt 1512), ishte detar italian, kontinenti i Amerikës u emërua sipas tijë sepse ai për dallim nga Kristofor Kolombi dalloi se nuk bëhej fjalë për Indinë.

BiografiaEdit

Është i lindur në FirencëItalisë me 9 maj të vitit 1451. Në vitin 1491 është dërguar në sevilë,ku ka ndihmuar në përgaditjen e anijeve për ekspeditën e Krostofor Kolubos. Ka marrë pjesë dy udhëtime në " Botën e Re", dhe ka qenë udhëheqës i ekspeditës detare Spanjolle ( 1499-1500) e cila si duket ka zbluar grykëderdhjen e lumit Amazon. Madej ka udhëheqë edhe ekspeditën potugeze (1501-1502) e cila e ka zbuluar Rio de Zheneiro dhe Rio de Plata.

Duke i paraqitur zbulimet e tija për herë të parë përmendet shprehja Amerikë dhe Bota e Re.

Dukelundruar me flamurin Spanjoll, arriti deri te bregdeti i Brazilit dhe Hundurasit. Në dallim me Kollumbon , ka qenë i sugurtë se ka zbuluar " Botën e Re" e cili gjindet në mes të Evropës dhe Azisë.

Përshkak se hartografët e kan injoru Kollumbon, kontinenti i ri e mori emrin - Amerikë nga ky hulumtues dhe detar italian.af:Amerigo Vespucci

ar:أميريغو فسبوتشي ast:Amerigo Vespucci bg:Америго Веспучи bs:Amerigo Vespucci ca:Amerigo Vespucci cs:Amerigo Vespucci da:Amerigo Vespucci de:Amerigo Vespucci el:Αμέριγκο Βεσπούτσι en:Amerigo Vespucci eo:Amerigo Vespucci es:Américo Vespucio et:Amerigo Vespucci eu:Amerigo di Vespucci fa:آمریگو وسپوچی fi:Amerigo Vespucci fr:Amerigo Vespucci he:אמריגו וספוצ'י hi:आमेरिगो वेस्पूची hr:Amerigo Vespucci hu:Amerigo Vespucci id:Amerigo Vespucci it:Amerigo Vespucci ja:アメリゴ・ヴェスプッチ ka:ამერიგო ვესპუჩი kn:ಅಮೇರಿಗೊ ವೆಸ್ಪುಚಿ ko:아메리고 베스푸치 la:Americus Vespucius lt:Amerigas Vespučis lv:Amerigo Vespuči mk:Америго Веспучи nds:Amerigo Vespucci nl:Amerigo Vespucci (persoon) no:Amerigo Vespucci pap:Amerigo Vespucci pl:Amerigo Vespucci pt:Américo Vespúcio ro:Amerigo Vespucci ru:Веспуччи, Америго simple:Amerigo Vespucci sk:Amerigo Vespucci sl:Amerigo Vespucci sr:Америго Веспучи sv:Amerigo Vespucci sw:Amerigo Vespucci szl:Amerigo Vespucci th:อเมริโก เวสปุชชี tr:Amerigo Vespucci uk:Амеріго Веспуччі vi:Amerigo Vespucci zh:亚美利哥·韦斯普奇

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki