Fandom

Kosova Wiki

Anglezët

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Anglezët ishin grupe peshkatarësh të fiseve gjermane (familjes gjermane) që jetonin në Saksonin e ulët (tani në Gjermani). Më kalimin e këtyre grupeve në ishullin britanikë për të bërë dallimi në mes të fiseve vendase ata bëhen të njohur me emërtimin anglezë (gjermanishten e vjetër anglen=peshkim; Sachsen=Sakson, peshkatarë saksonë). Me kalimin e kohës këto grupe, të cilëve si duket ju kanë bashkangjitur fise që kishin zbarkuar nga Skandinavia arrijnë të krijojnë kishën e tyre, dhe nga pjesa tjetër e botës (bota mediterane) të llogariten si popull.

Tani ky popull është shtet formues (Anglia) dhe shteti i tyre është në përbërje të mbretërisë së Britanisë së Madhe. Nga pjesa tjetër e botës këta merren si popull dominues i Mbretërisë Britanike. Kisha e tyre është e ndarë nga Papasi.

Pjesëtarët e këtij populli jetojnë në pjesë të ndryshme të botës (më shumë si kolonizator) dhe si fole e tyre është Anglia.

Termi anglezët (në kohërat e kaluara në krahinat shqiptare janë përdorur termet si: inglezi, englezi) është përdorur dhe përdoret shpesh për popullin, e posaçërisht për zyrtarët e ushtarakët britanikë.

Kategoria:popuj Kategoria:angli

ar:إنجليز bat-smg:Onglā bg:Англичани bo:དབྱིན་ཇིའི་མི། bs:Englezi ckb:خەڵکی ئینگلیز cs:Angličané cv:Акăлчансем cy:Saeson de:Engländer (Volk) en:English people eo:Angloj es:Inglés (pueblo) fi:Englantilaiset fr:Anglais (peuple) gd:Sasannaich he:אנגלים hr:Englezi hu:Angolok id:Bangsa Inggris it:Inglesi ja:イングランド人 ka:ინგლისელები lt:Anglai lv:Angļi ms:Orang Inggeris nl:Engelsen (volk) no:Engelskmenn os:Англисаг адæм pl:Anglicy pnb:انگریز pt:Ingleses ro:Englezi ru:Англичане sh:Englezi simple:English people sk:Angličania sl:Angleži sr:Енглези tg:Англисон th:ชาวอังกฤษ tl:Ingles (grupong etniko) tr:İngilizler uk:Англійці ur:انگریز zh:英格蘭人

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki