Fandom

Kosova Wiki

Antarktis

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share
25px Ky artikull trajton kuptimin gjeografik të Antarktis dhe jo të kontinentit Antarktik.


thumb|256px|Gjeografia dhe Infoemacione shkencore
thumb|256px|Harta e Antarktis

Antarktis, (nuk duhet ngatëruar me Oqeanin Antarktik Jugor), është zona e Polit Jugor, e cila përfshin tokën dhe detin përreth tij.

Në qendër të kësaj zone gjendet kontinenti i Antarktikut, i quajtur ndryshe edhe Kontinenti Jugor, por për të cilin në mënyrë jo korrekte përdoret emërtimi Antarktis.

Përkufizimi i Antarktis u bë në vitin 1820 nga shkencëtarë dhe detarë, kurse statusi politik i Antarktis u vendos më 1958 nga Traktati i Antarktis

Gjeografia Edit

Përmbledhje Edit

Ndarja Edit

Detet Edit

Eisberge Edit

Klima Edit

Flora dhe Fauna Edit

Popullsia EditKoordinatat gjeografike: 80° 59' S, 49° 13' O
80° 59' S, 49° 13' Oaf:Antarktika

an:Antartida ar:أنتارتيكا ast:Antártida ba:Антарктика bg:Антарктика bn:এন্টার্কটিকা ca:Antàrtida cs:Antarktida cy:Antarctica da:Antarktis de:Antarktis el:Ανταρκτική en:Antarctica eo:Antarkto es:Antártida eu:Antartika fa:جنوبگان fi:Etelämanner fo:Antarktis fr:Antarctique ga:Antartaice gu:ઍન્ટાર્કટિકા he:אנטארקטיקה hr:Antarktika hu:Antarktisz ia:Antarctica id:Antartika io:Antarktika is:Suðurskautslandið it:Antartide ja:南極大陸 ko:남극 la:Antarctica li:Antarctica lt:Antarktida mr:अंटार्क्टिका nds:Antarktis nl:Antarctica nn:Antarktis no:Antarktis pl:Antarktyda pt:Antártica ro:Antarctica ru:Антарктика se:Antárktis simple:Antarctica sl:Antarktika sv:Antarktis th:ทวีปแอนตาร์กติกา tl:Antartika tr:Antarktika uk:Антарктида wa:Antartike yi:אַנטאַרקטיקע zh:南极洲

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki