FANDOM


Arabët janë populli në Gadishullin e Arabisë,si dhe në Lindjen e Mesme dhe në Afriken veriore.

Në kuptimin e gjerë arabë është çdo njeri që fletë gjuhën arabe si gjuhë amtare. Shtrirja e arabëve në kuptimin e gjerë është nga pjesa jug-perëndimore e Azisë nëpër Afrikën veriore deri në mes dhe jug të Sudanit dhe në bregdetin lindorë të Afrikës, diku 150 milion njerëz.

Arabët janë pjesërisht popuj endacakë (Beduinët) dhe pjesërisht popuj bregdetarë të vendosur (Fehlahët), Zanatli dhe Tregtarë. Në shekullin e VII ishin bartës të fesë së myslimanëve dhe e shtrinë ndikimin e fesë Islame nëpër Afrikën veriore deri në Spanjë.

Arabët në mesjetë dhanë kontribute të dalluara në literaturë dhe shkencë. Në shekullin e XVI ranë nën sundimin osmanë. Ndërsa në kohën moderne nën sundimin të pjesërisht të britanikëve dhe francezëve. Pas luftës së parë dhe të dytë botërore u krijuan disa shtete arabe.

Po me këtë fjalë në rrethet e ngushta të kalorësve dhe blegtorëve që merren me rritjen e kuajve përdoret ky termë për kuajt e rasës araba, një ndër rasat më të mira.af:Arabier als:Araber an:Arabes ang:Arabas ar:عرب az:Ərəblər (xalq) be:Арабы bg:Араби bs:Arapi cs:Arabové cy:Arabiaid da:Araber de:Araber el:Άραβες en:Arab people eo:Araboj es:Pueblo árabe et:Araablased fa:عرب fi:Arabit fr:Arabes fy:Arabieren he:ערבים hr:Arapi hu:Arabok id:Bangsa Arab it:Arabo ja:アラブ人 ka:არაბები ko:아랍인 la:Arabes lij:Popolo arabb-o lt:Arabai lv:Arābi ml:അറബികള്‍ ms:Arab nl:Arabieren nn:Arabarar no:Arabere nv:Ásáí dinéʼiʼ pl:Arabowie pnb:عرب pt:Árabes ro:Arabi ru:Арабы sh:Arapi simple:Arab people sk:Arabi sl:Arabci sr:Арапи sv:Araber sw:Waarabu th:อาหรับ tr:Araplar tt:Ğäräp xalqı uk:Араби ur:عرب wo:Araab yi:אראבער zh:阿拉伯人

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.