Fandom

Kosova Wiki

Atomi

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|Atomi i heliumit Për herë të parë ky term është përdorur nga filozofi i Greqisë së lashtë Demokriti (460 p.e.s.-370 p.e.s.) i cili me këtë fjalë emërtonte atë element të materies që nuk ndahet më d.m.th atomi greqisht atomo (ατομο) = fjalë e përbërë nga parafjala a=pa + tomo, temno=presë, ndaj, ajo që nuk pritet më. Më pas Xhon Daltoni i vërtetoi botëkuptimet e filozofëve Demokriti dhe Leukipi. Ai përfundoi se materia eshë e ndërtuar prej grimcave te vogla te cilat nuk mund te ndahen prej ti me metoda kimike. Këto grimca janë atomet.

Atomi është i përbëre nga bërthama dhe elektronet me ngarkesë elektrike negative që rrotullohen rreth saj, në brendësin e bërthamës gjejmë neutronet që janë thërrmija pa ngarkesë elektrike dhe protonet me ngarkesë elektrike pozitive. Për çdo atom në gjendje normale numri i protoneve është i barabartë me numrin e elektroneve. Kur numri protoneve është i barabarte me numrin e elektroneve themi atëherë që atomi është neutral.

Ndërsa kur atomi humb një ose më shumë elektrone ngarkesa e tij nuk është me neutrale (zero), sepse duke humbur ngarkesat negative të elektroneve, atij i kanë mbetur vetëm ngarkesat pozitive te protoneve ne bërthame, atëherë themi se atomi është shndërruar në një jon pozitiv ose kation. Ndërsa, kur atomit i bashkohen një ose më shumë elektrone, ky nuk është me neutral, sepse i janë shtuar elektrone me ngarkesa negative, pra edhe një herë kemi të bëjmë me shndërrimin e një atomi në një jon por kësaj radhe jon negativ ose anion.

Që atomi është i pandashëm mund te thuhej kur ne nuk e njihnim akoma natyrën e një atomi, tani mund te konfirmojmë që atomet janë te ndashëm sepse edhe humbja e një elektroni do te thotë ndarje e tij. Për me tepër shkenca ka ecur shumë përpara saqë tani është e mundur edhe ndarja e bërthamës së një atomi, ky veprim quhet fision nuklear dhe është i mundur në centralet nukleare.


Shiko dhe këtëEdit

20px Wiki Libri: Dua të di


Lidhje të jashtme Edit

http://filolet.com/demokriti.htm

af:Atoom an:Atomo ar:ذرة arz:ذره ast:Átomu az:Atom bar:Atom bat-smg:Atuoms be:Атам be-x-old:Атам bg:Атом bn:পরমাণু br:Atom bs:Atom bug:Atong ca:Àtom cs:Atom cy:Atom da:Atom de:Atom dsb:Atom el:Άτομο en:Atom eo:Atomo es:Átomo et:Aatom eu:Atomo ext:Átomu fa:اتم fi:Atomi fiu-vro:Aadom fo:Atom fr:Atome fy:Atoom ga:Adamh gl:Átomo gv:Breneen haw:ʻĀtoma he:אטום hi:परमाणु hr:Atom hsb:Atom ht:Atòm hu:Atom ia:Atomo id:Atom io:Atomo is:Frumeind it:Atomo ja:原子 jbo:ratni ka:ატომი kk:Атом kn:ಪರಮಾಣು ko:원자 ku:Atom la:Atomus lb:Atom lmo:Atum ln:Atome lo:ປະລະມະນູ lt:Atomas lv:Atoms mk:Атом ml:അണു mn:Атом mr:अणू ms:Atom my:အက်တမ် nds:Atom ne:अणु new:अणु nl:Atoom nn:Atom no:Atom nov:Atome nrm:Atôme os:Атом pam:Atom pih:Etem pl:Atom pnb:ایٹم pt:Átomo qu:Iñuku ro:Atom ru:Атом scn:Àtumu sco:Atom sh:Atom si:පරමාණු simple:Atom sk:Atóm sl:Atom sr:Атом srn:Atomi stq:Atom su:Atom sv:Atom sw:Atomi szl:Atům ta:அணு tg:Атом th:อะตอม tl:Atomo tr:Atom ug:ئاتوم uk:Атом uz:Atom vi:Nguyên tử war:Atomo yi:אטאם yo:Átọ̀mù zh:原子 zh-min-nan:Goân-chú zh-yue:原子

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki