Fandom

Kosova Wiki

Bakri

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|Bakri

Bakri (lat. Cuprum) është një element kimik i cili në sistemin periodik gjendet me simbolin Cu dhe ka numrin rendor 29. Është një metal i periodës së 4 në grupin e 11 të sistemit periodik. Emri kuprum rrjedh prej fjalës cyprium "mineral nga ishulli i Qipros". Bakri në natyr gjendet rrallë herë në gjendje të lirë. Xehet më të rëndësishme të bakurit janë - CuFeS,Cu2S etj.


Bakri është një metal relativisht i butë, i cili mund të përpunohet lehtë. Përdorim të madh gjen në lëmi të ndryshme, veçanërisht është përcjellës i shkëlqyer i elektricitetit të nxehtësisë, po ashtu ka dhe një numër të madh të parave metalike që janë formuar nga bakri. Bakri si një metal i rëndë reaktiv i butë, ju takon grupit të metaleve të çmueshme.


Si fitohet Edit

Per prodhimin e bakrit perftohet nga gurlecet e bakrit (CuFeS2) si fillim guri i bakrit (Cu2S me permbajte variabile te FeS, Cu-Permbajtja afersisht. 70  %).

Shih dhe këtë Edit

Template:Sistemi periodik

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Bakri – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Template:Elementet kimikeaf:Koper an:Arambre ar:نحاس ay:Anti az:Mis bat-smg:Varis be:Медзь be-x-old:Медзь bg:Мед (елемент) bn:তামা bs:Bakar ca:Coure co:Ramu cs:Měď cv:Пăхăр cy:Copr da:Kobber de:Kupfer diq:Paxır el:Χαλκός en:Copper eo:Kupro es:Cobre et:Vask eu:Kobre fa:مس fi:Kupari fr:Cuivre fur:Ram ga:Copar gd:Copar gl:Cobre gu:તાંબુ gv:Cobbyr he:נחושת hi:ताम्र hr:Bakar (element) ht:Kuiv hu:Réz hy:Պղինձ id:Tembaga io:Kupro is:Kopar it:Rame ja:銅 jbo:tunka jv:Tembaga ka:სპილენძი kg:Mutako kn:ತಾಮ್ರ ko:구리 ksh:Koffer (Metall) ku:Mis kv:Ыргӧн kw:Kober la:Cuprum lb:Koffer li:Koper lij:Rammo (elemento) lt:Varis lv:Varš mi:Konukura mk:Бакар ml:ചെമ്പ് mn:Зэс mr:तांबे ms:Tembaga myv:Пиже (металл) nah:Chīchīltic tepoztli nap:Ramma nds:Kopper nl:Koper (element) nn:Kopar no:Kobber nv:Béesh łichiiʼiiʼ oc:Coire pa:ਤਾਂਬਾ pl:Miedź pnb:تانبا pt:Cobre qu:Anta ro:Cupru ru:Медь sa:ताम्रम् scn:Rami sh:Bakar simple:Copper sk:Meď sl:Baker sr:Бакар stq:Kooper sv:Koppar sw:Shaba ta:செப்பு te:రాగి tg:Мис th:ทองแดง tl:Tanso tr:Bakır ug:مىس uk:Мідь ur:تانبا uz:Mis vi:Đồng war:Copper yi:קופער yo:Copper zh:铜 zh-classical:銅 zh-min-nan:Cu (goân-sò͘) zh-yue:銅 zu:Umthofu

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki