FANDOM


Ky artikull ose seksion duhet të përmirësohet sipas udhëzimeve të Wikipedia-s.
Ju lutemi ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli.

Baleti është ajo gjini artistike e cila i shpreh ndjesite e saj permes levizjeve te shoqeruara me muzikeshfaqje skeniko - muzikore e trupës vallëzuese. Kjo shfaqje përcillet me skenografi dhe me kostume adekuate. Baza dramaturgjike është libretoja në bazë të së cilës edhe kompozohet përcjellja muzikore e cila në raste të rralla ka këndim apo fjalë të folura.[1]


Baleti është një nga artet dramatike. Baleti e ka vallëzimin dhe lëvizjet skenike si formë shprehëse të krijimit.

Baleti në Shqipëri Edit

Baleti në Kosovë Edit

Baleti në Kosovë është formuar në vitin 1972 në Prishtinë, në Teatrin Kombëtar të Kosovës.27 (njëzet e shtatë) balerinët e parë të Trupës së Baletit të Kosovës mbaruan shkollën e baletit në Shkup, Maqedoni. Që nga viti 1972 gjer në vitin 1990 ata me sukses u prezantuan para publikut deri në largimin nga forcat serbe ne vitin 1990. Pas luftes në Kosovë, dhe pas afro dhjet vitesh të mosfunksionimit të Trupës së Baletit në Kosovë, hapet shkolla e parë e Baletit, në vitin 2000. Iniciativa për hapjen e kësaj shkolle u murr nga Ahmet Brahimaj, ish balerin ne Trupen e Baletit të Kosovës dhe njikohësisht drejtor i kësaj trupe. Kjo shkollë nxorri gjeneratat e para të balerinëve të cilët tani me sukses arrinë të performojne para publikut në Kosovë dhe në rajon.

  • Abi Nokshiqi
  • Angjelin Prelocaj ndër baletanët tjerë janë edhe Panajot Kanaqi, Agron Alia dhe të tjerë, kurse baletin e parë në Shqipëri e ka kompozuar Tish Daia,Halili dhe Hajria kurse në Kosovë Akil Koci Sokoli e Mirusha.

Baleti i parë mjuzikëll për fëmijë në Kosovë ishte baleti "Në ëndrra" produksion nga Studio Rudina i realizuar në vitin 2007 dhe i shfaqur në Teatrin Kombëtar të Kosovës si dhe në Teatro tjerë të Kosovës. Me koreografi nga Rudina Bërdynaj. Muzikë nga Tchajkovsky, Vivaldi, Gotan Project, Vanessa Mae dhe Kristi. Vjershat dhe këngët e fëmijëve janë marrë nga tekstet shkollore. Aranzhmani dhe orkestrimi është bërë nga Ylber Asllani ndërsa Aktrimi nga Mentor Zymberaj.

Kanë marrë pjesë balerina, aktore, këngëtare dhe trupa e baletit pranë Studio Rudinës.

Burimi i të dhënaveEdit

  1. LIGJIN PËR FILARMONINË,OPERËN DHE BALETIN E KOSOVËS Në amëzën assembly-kosova.org

[[Category:balet ]]

Baleti i dyte per femije ne Kosove eshte baleti Pylli i Princeshave i prezantuar nga Studio Rudina ne Teatrin Kometar dhe teatrin Dodona. Koreografia dhe libreti nga Rudina Berdynaj Muzika - Tchaikovsky.Bach,Debusyy,Vangjelis,Genaside ll Aktrimi -Mentor Zymberaj Kostumografia - Shpresa Isufi Ekzekuton trupa e baletit nga Studio rudina.

Shiko edhe këtëEdit


Kategoria:Kultura Kategoria:Balete

af:Ballet ar:باليه az:Balet bg:Балет bn:ব্যালে br:Barrez bs:Balet ca:Ballet cs:Balet cv:Балет da:Ballet de:Ballett en:Ballet eo:Baleto es:Ballet et:Ballett eu:Balet fa:رقص باله fi:Baletti fr:Ballet fy:Ballet gan:芭蕾 gl:Balé he:בלט hr:Balet hu:Balett hy:Բալետ id:Balet it:Balletto ja:バレエ ka:ბალეტი ko:발레 lt:Baletas lv:Balets mk:Балет ms:Balet nl:Ballet nn:Ballett no:Ballett pl:Balet pt:Balé ru:Балет sh:Balet simple:Ballet sk:Balet sl:Balet sr:Балет sv:Balett th:บัลเลต์ tr:Bale tt:Balet uk:Балет vi:Ba lê zh:芭蕾舞

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.