FANDOM


thumb|300px|Pozita gjeografike e Brioneve Brionet janë ishuj dhe park nacional në detin Adriatik, në pjesën kroate të Adriatikut. Gjënden në perëndim të bregdetit të Istrës dhe përbëhen nga 14 ishuj me një sipërfaqe 36.3 km2. Dy ishujt më të mëdhenj jan Brionet e Mëdha 7 km2 dhe Brionet e Vogla 1.7 km2. Brionet jan të banuara që herët. Në mijëvjeçarin e parë para Krishtit në Brijone ishte fisi ilir Histri, nga i cili fis, më vonë, merrë emrin gadishulli I Istrisë. Ma vonë vijnë Keltët, Romakët dhe në shekullin e VI-të Kroatët.

Falë bukurive natyrore Brionet në vitin 1983 u shpallën park nacional.bs:Brioni

de:Brijuni en:Brijuni fr:Archipel des Brijuni hr:Brijuni hu:Brioni Nemzeti Park it:Isole Brioni ja:ブリユニ lt:Brijuni nacionalinis parkas nl:Brioni nn:Brijuni no:Brijuni pl:Wyspy Briońskie ru:Бриуны sl:Brioni sr:Национални парк Бриони sv:Brijuni

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.