FANDOM


Danezët janë një popull me prejardhje nga familja gjermane.

Për këtë popull nuk është dëgjuar shumë deri në mesjetë, pas krijimit të mbretërisë së tyre. Pjesëtarët e këtij populli e mbajnë veten për popull me prejardhje nga tokat e veriut, dhe së bashku me norvegjezët dhe suedezët besojnë të jenë pasardhës të vikingëve (popull që supozohet të ketë pasur folenë në gadishullin Skandinavisë)

Ky popull është komb shtet formues dhe shteti i tyre, Danimarka është anëtare në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB).ar:دنماركيون bat-smg:Danā bg:Датчани bs:Danci cs:Dáni da:Danskere de:Dänen en:Danish people es:Pueblo danés hr:Danci it:Danesi ka:დანიელები lt:Danai lv:Dāņi no:Dansker os:Даниаг адæм pl:Duńczycy pt:Dinamarqueses ru:Датчане sah:Даннар sh:Danci sk:Dáni sl:Danci sr:Данци sv:Danskar tr:Danimarkalılar uk:Данці zh:丹麥人

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.