Fandom

Kosova Wiki

Demografia e Estonisë

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Duke pasur vetëm 1,3 milion banorë, Estonia është një ndër vendet më së paku të populluara në Bashkimin Europian. Rritja e popullsisë është 1,41 fëmijë në muaj [1]. Estonia ka pak qytete të mëdha, më të populluarat janë Talini, Tartu, Narva, Kohtla-Järve dhe Pärnu. Regjoini më i madh është pa dyshim ai i Talinit, përfshirë këtu qytetet Maardu, Saue dhe komuna më të vogla si Viimsi, Tabasalu, Vääna-Jõesuu edhe Männiku.

Shih dhe këtë Edit

Burime të dhënash Edit


Template:Stampa:Evropa-demo

Kategoria:Estoni Kategoria:Demografia e shteteve

bg:Население на Естония en:Demographics of Estonia es:Demografía de Estonia et:Eesti rahvastik fr:Démographie de l'Estonie lt:Estijos gyventojai pt:Demografia da Estónia ru:Население Эстонии sr:Демографија Естоније uk:Населення Естонії

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki