Fandom

Kosova Wiki

Dendësia

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Dendësia në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.

Formula për dendësi është dendësia=masa/vëllimi ose d=m/V. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë kg/m3.

Shiko dhe keteEdit

Dendësia e popullsisëaf:Digtheid

als:Dichte ar:كثافة ast:Densidá (física) be:Шчыльнасць bg:Плътност ca:Densitat cs:Hustota cy:Dwysedd da:Massefylde de:Dichte el:Πυκνότητα en:Density eo:Denseco es:Densidad et:Tihedus eu:Dentsitate (fisika) fa:چگالی fi:Tiheys fr:Masse volumique ga:Dlús gd:Dluthad gl:Densidade he:צפיפות החומר hi:घनत्व id:Massa jenis ig:Density io:Specifika pezo is:Eðlismassi it:Densità ja:密度 jbo:denmi ko:밀도 la:Densitas et Spissitudo lb:Dicht lmo:Densità lt:Tankis lv:Blīvums mk:Густина ml:സാന്ദ്രത mn:Нягт mr:घनता ms:Ketumpatan nds:Dicht nl:Dichtheid (natuurkunde) nn:Tettleik no:Tetthet pl:Gęstość pt:Massa volúmica ro:Densitate ru:Плотность simple:Density sl:Gostota sr:Густина sv:Densitet szl:Gynstość ta:அடர்த்தி te:సాంద్రత th:ความหนาแน่น tr:Yoğunluk uk:Густина ur:کثافت vi:Mật độ yo:Kíkisí zh:密度

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki