FANDOM


250px|right|thumb|Deti Barents Deti Barents ( nor.: Barentshavet; rus.: Баренцево море ) është pjesë e Oqeanit Arktik dhe ndodhet në veri të Norvegjisë dhe Rusisë. Është një det i thellë (mesatarja e thellësisë është 230 m), kufizohet nga tehu i raftit detar kah Deti Norvegjez në perëdim, ishullin e Svalbardit (Norvegji) në veri-perëndim, dhe Ishullin Franz Josef Land dhe Novaya Zemlya (Rusi) në veri-lindje dhe lindje. Novaya Zemlya ndan Detin Kara nga Deti Barents. Në kohën e Mesjetës njihej si Deti Murman, kurse emrin e tanishëm e merr nga navigarori Holandez Willem Barents.

Gjysma jugore e Detit Barents, përfshirë këtu portet Murmansk (Rusi) dhe Vardø (Norvegji) mbeten pa akull gjatë tërë vitit për shkak të Rrymës së Atlantikut Verior. Në shtator, i gjithë deti Barents është pak a shumë plotësisht pa akull. Deri në luftën e Dimrit, Finlanda arrinte deri tek Deti Barents, me portin në Petsamo si porti i vetëm në Finlandë pa akull gjatë dimrit.

Shih dhe këtëEdit

bg:Баренцово море

ca:Mar de Barentsz cs:Barentsovo moře cv:Баренц тинĕсĕ da:Barentshavet de:Barentssee el:Θάλασσα Μπάρεντς en:Barents Sea eo:Barenca Maro es:Mar de Barents et:Barentsi meri eu:Barentseko itsasoa fa:دریای بارنتز fi:Barentsinmeri fr:Mer de Barents gl:Mar de Barents he:ים ברנץ hr:Barentsovo more hu:Barents-tenger id:Laut Barents is:Barentshaf it:Mare di Barents ja:バレンツ海 ka:ბარენცის ზღვა ko:바렌츠 해 kv:Баренц саридз lt:Barenco jūra lv:Barenca jūra mk:Баренцово Море nl:Barentszzee nn:Barentshavet no:Barentshavet pl:Morze Barentsa pt:Mar de Barents ro:Marea Barents ru:Баренцево море sk:Barentsovo more sr:Баренцово море sv:Barents hav th:ทะเลแบเร็นตส์ tr:Barents Denizi uk:Баренцове море vi:Biển Barents zh:巴倫支海

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.