FANDOM


thumb|280px|right|Deti Irlandez Deti Irlandez ndan ishullin e Irlandës me Britaninë e Madhe. Është e lidhur me pjesën AtlantikeDetit Kelt mes Irlandës dhe Uellsit, dhe në veri me Kanalin e Veriut me Irlandës Veriore dhe Skocisë duke formuar kështu një pjesë të zonës detare Detërat e Bregdetit Perëndimor Skocez. Ishulli i Njeriut shtrihet në mes të Detit Irlandez. Deti ka rëndësi të madhe ekonomike për tregun, transportin dhe peshkimin e regjionit .

Shih dhe këtë Edit


Kategoria:Dete

ang:Īrisc Sǣ ar:البحر الأيرلندي arz:البحر الايرلاندى ast:Mar d'Irlanda be:Ірландскае мора bg:Ирландско море bn:আইরিশ সাগর br:Mor Iwerzhon bs:Irsko more ca:Mar d'Irlanda cs:Irské moře cv:Ирланди тинĕсĕ cy:Môr Iwerddon da:Irske Hav de:Irische See en:Irish Sea eo:Irlanda Maro es:Mar de Irlanda et:Iiri meri eu:Irlandako itsasoa fi:Irlanninmeri fr:Mer d'Irlande ga:Muir Éireann gl:Mar de Irlanda gv:Mooir Vannin he:הים האירי hr:Irsko more hu:Ír-tenger is:Írlandshaf it:Mare d'Irlanda ja:アイリッシュ海 ko:아일랜드 해 ku:Deryaya Îrlandî lb:Irescht Mier lt:Airijos jūra lv:Īrijas jūra mk:Ирско Море nds-nl:Ierse zee nl:Ierse Zee nn:Irskesjøen no:Irskesjøen oc:Mar d'Irlanda pl:Morze Irlandzkie pt:Mar da Irlanda ro:Marea Irlandeză ru:Ирландское море sco:Erse Sea sh:Irsko more simple:Irish Sea sk:Írske more sl:Irsko morje sr:Ирско море sv:Irländska sjön th:ทะเลไอร์แลนด์ tr:İrlanda Denizi uk:Ірландське море vi:Biển Ireland yi:אירישער ים zh:愛爾蘭海

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.