FANDOM


right|thumb|250px|Harta e Detit Norvegjez Deti Norvegjez (Norvegjisht: Norskehavet) është pjesë e Oqeanit Verior Atlantik në veri-perëndim të Norvegjisë, gjindet mes Detit të Veriut dhe Detit të Granlandës.

Ai bashkon Detin e Islandës në perëndim dhe Detin Barents në veri-lindje. Në jug-perëndim, ndahet nga Oqeani Atlantik nga një kreshtë e nëndetëseve që ngjitet mes Islandës dhe Ishujve Faroe. Në veri, kreshta Jan Mayen e ndan atë nga Oqeani Atlantik.

Deti i Norvegjisë,Deti i Grenlandës dhe Deti Islandez shpesh njihen si Detet Nordike.

Shih dhe këtëEdit

bg:Норвежко море

br:Mor Norvegia bs:Norveško more ca:Mar de Noruega cs:Norské moře cv:Норвеги тинĕсĕ da:Norskehavet de:Europäisches Nordmeer en:Norwegian Sea eo:Norvega Maro es:Mar de Noruega et:Norra meri fi:Norjanmeri fr:Mer de Norvège gl:Mar de Noruega gv:Yn Vooir Loghlynagh he:הים הנורבגי hr:Norveško more hu:Norvég-tenger id:Laut Norwegia it:Mare di Norvegia ja:ノルウェー海 ka:ნორვეგიის ზღვა ko:노르웨이 해 ku:Deryaya Norwêcî lt:Norvegijos jūra lv:Norvēģu jūra mk:Норвешко Море mn:Норвегийн тэнгис nl:Noorse Zee nn:Norskehavet no:Norskehavet os:Норвегийы денджыз pl:Morze Norweskie pt:Mar da Noruega ro:Marea Norvegiei ru:Норвежское море sh:Norveško more sk:Nórske more sr:Норвешко море sv:Norska havet tg:Баҳри Норвегия th:ทะเลนอร์เวย์ tr:Norveç Denizi uk:Норвезьке море vec:Mar de Norvegia vi:Biển Na Uy zh:挪威海

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.