FANDOM


right|220px|thumb|Deti i Veriut Deti i Veriut është një det periferik afër Oqeanit Atlantik. Është rreth 970 km i gjatë dhe 570 km i gjërë, me një sipërfaqe prej rreth 570,000 km². Deti i Veriut lidhet me Atlantikun nëpërmjet Ngushticës Dover dhe Kanalit Anglez në jug dhe nëpërmjet Detit Norvegjez në veri.

Deti i Veriut është mesatarisht 100 m i thellë, kurse thellësia maksimale mund të arrijë deri në 700 m por në disa zona cekëtirat mund të jenë vetëm 15 m thellë. Deti i Veriut shtrihet mbi atë çfarë dikur ishte bashkim i tri pllakave tektonike në kohën Palezoike. Lëvizje të bashkangjitura me këto fenomene tektonike mund të shkaktojnë Tërmete dhe Përmbytje të vogla. Tiparet bregdetare të këtij deti vijnë si rezultat i lëvizjeve të akullnajave dhe jo tektonikave. Shkëmbinjët përbëjnë bregdetin e pjesës veriore të Detit të Veriut, kurse pjesa e bregdetit jugorë përbëhet nga plazhet me rërë. Këto zona të ulëta janë të prekshme ndaj përmbytjeve, sidomos kur ato janë rezultat i stuhive.


Shih dhe këtëEdit

af:Noordsee

als:Nordsee an:Mar d'o Norte ang:Norþsǣ ar:بحر الشمال arz:بحر الشمال ast:Mar del Norte bar:Nordsee bat-smg:Šiaurės jūra be:Паўночнае мора be-x-old:Паўночнае мора bg:Северно море bn:উত্তর সাগর br:Mor an Hanternoz bs:Sjeverno more ca:Mar del Nord ceb:Dagat Amihanan cs:Severní moře cv:Çурçĕр тинĕсĕ cy:Môr y Gogledd da:Nordsøen de:Nordsee el:Βόρεια Θάλασσα en:North Sea eo:Norda Maro es:Mar del Norte et:Põhjameri eu:Ipar Itsasoa fa:دریای شمال fi:Pohjanmeri fiu-vro:Põh'ameri fr:Mer du Nord fy:Noardsee ga:An Mhuir Thuaidh gd:An Cuan a Tuath gl:Mar do Norte gv:Mooir Hostyn he:הים הצפוני hi:उत्तरी सागर hif:North Sea hr:Sjeverno more hu:Északi-tenger id:Laut Utara io:Norda Maro is:Norðursjór it:Mare del Nord ja:北海 jbo:berti xamsi ka:ჩრდილოეთის ზღვა ko:북해 ku:Deryaya Bakur kw:Mor Kledh la:Mare Germanicum lb:Nordmier li:Noordzie lt:Šiaurės jūra lv:Ziemeļjūra mg:Ranomasina Avaratra mk:Северно Море ml:വടക്കൻ കടൽ mn:Хойд тэнгис mr:उत्तर समुद्र ms:Laut Utara mzn:شمال دریا nds:Noordsee nds-nl:Noordzee nl:Noordzee nn:Nordsjøen no:Nordsjøen oc:Mar del Nòrd pl:Morze Północne pt:Mar do Norte ro:Marea Nordului ru:Северное море scn:Mari dû nord sco:German Ocean sh:Sjeverno more simple:North Sea sk:Severné more sl:Severno morje sr:Северно море stq:Noudsee sv:Nordsjön sw:Bahari ya Kaskazini ta:வடகடல் tg:Баҳри Шимолӣ th:ทะเลเหนือ tl:Dagat Hilaga tr:Kuzey Denizi tt:Төньяк диңгез uk:Північне море ur:بحیرہ شمال vec:Mar del Nord vi:Biển Bắc vls:Nôordzêe war:Dagat Amihanan yi:צפון ים zea:Noôrdzeê zh:北海 (大西洋) zh-min-nan:Pak-hái zh-yue:北海

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.