Fandom

Kosova Wiki

Ekologjia

22,418pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.


Ekologjia është degë e biologjisë, e cila studion shpërndarjen dhe pasurin e jetës dhe marrëdhëniet ne mes organizmave me njeri tjetrin dhe ambientit. Gjithashtu ajo merret biolme problemet mjedisore duke gjetur zgjidhjen e tyre me te mire dhe me vetëdijesimin e njerve mbi demet që po i shkaktojnë mjedisit dhe vendit ku jetojnë. Ambienti i një organizimi mund te përbehet prej dy pronash, faktor Abiotike sic është insulimi (drita e diellit), klima, gjeologjia, dhe faktorite Biotike, ne te ciliet hun organizmat qe ndajn vendbanimin.

Faktorët ekologjikëEdit

në baz te studimit ekoligjia ndahet ne ekologjin e shtazeve bimeve dhe te mikroorganizma faktoret ekologjik ndahet ne faktor biotik dhe faktoret abiotik.Faktoret abiotik ndahen ne faktor klimatikë(drita,uji,ajri,temperatura e ajrit dhe tokes,si dhe lagështija e te ajrit)tokësore(vetit fozole,kimike dhe biologjike te tokes)dhe te relievit(lartesia mbidetare,ekspozicioni(anet e botes)pjerrtesia e tokes). Faktoret biotikë perfshin ndikimet reciproke ne mes qenieve te gjalla,ndikimet e qenieve te gjalla ne mjedisin e jashtem dhe ndikimin e njeriut ne qeniet e gjalla dhe ne mjedisin jetesor.af:Ekologie

als:Ökologie an:Ecolochía ar:علم البيئة ast:Ecoloxía bat-smg:Ekuoluogėjė be:Экалогія bg:Екология bs:Ekologija ca:Ecologia ceb:Ekolohiya co:Eculugia cs:Ekologie cv:Экологи cy:Ecoleg da:Økologi de:Ökologie dv:އިކޮލޮޖީ el:Οικολογία en:Ecology eo:Ekologio es:Ecología et:Ökoloogia eu:Ekologia fa:بوم‌شناسی fi:Ekologia fr:Écologie fur:Ecologjie ga:Éiceolaíocht gd:Eigeòlas gl:Ecoloxía gv:Eggoaylleeaght haw:Kālaikaiaola he:אקולוגיה hi:पारिस्थितिकी hr:Ekologija ht:Ekoloji hu:Ökológia ia:Ecologia id:Ekologi io:Ekologio is:Vistfræði it:Ecologia ja:生態学 jv:Ékologi ka:ეკოლოგია kl:Økologi ko:생태학 ky:Экология la:Oecologia lad:Ekolojiya lb:Ecologie lmo:Eculugía lo:ນິເວດສາດ lt:Ekologija lv:Ekoloģija mg:Ekolojia mi:Mātauranga taupuhi kaiao mk:Екологија mn:Экологи ms:Ekologi nl:Ecologie nn:Økologi no:Økologi nov:Ekologia nrm:Êcologie oc:Ecologia pih:Ekolojii pl:Ekologia ps:چاپېريال پوهنه pt:Ecologia qu:Kawsay pacha yachay ro:Ecologie ru:Экология sah:Экология sco:Ecologie sh:Ekologija simple:Ecology sk:Ekológia sl:Ekologija sr:Екологија su:Ékologi sv:Ekologi ta:சூழ்நிலையியல் te:జీవావరణ శాస్త్రము tg:Экология th:นิเวศวิทยา tk:Ekologiýa tl:Ekolohiya tr:Çevre bilimi uk:Екологія ur:بيئيات vi:Sinh thái học war:Ekolohiya zh:生态学 zh-min-nan:Seng-thài-ha̍k

Also on Fandom

Random Wiki