Fandom

Kosova Wiki

Fjalëkryqi

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Fjalëkryqi amerikan|thumb|right Fjalëkryqi është krijimi më i popullarizuar në fushën e enigmatikës. Në fillim u shfaq në një gazetë amerikane. Fjalëkryqi është kryqëzim i fjalëve të ndryshme nga fondi i një gjuhe në drejtimin horizontal ose vertikal në një rrjetë katrorësh të cilat përkufizohen dhe numërohen nga përpiluesi i fjalëkryqit. Detyrë e klientit pra lexuesit është që fushat e zbrazëta të rrjetës së katrorëve të plotësohen me germat e duhura. Ekzistojnë lloje të ndryshme të fjalëkryqit:

  1. Fjalëkryqi italian
  2. Fjalëkryqi amerikan
  3. Skandi
  4. Katrori magjik etj.

Historiku Edit

Fjalëkryqi i parë u botua më 21 Dhjetor të vitit 1913GazetënNew York World“ edicioni i krishtlindjeve dhe përmbante 31 pyetje. Shpikësi i fjalëkryqit ishte gazetari Arthur Wynne nga Liverpuli. Si bazë për hartimin e fjalëkryqit të parë ai ka pasur një Lojë të Gjyshit të tij të quajtur “Katrorët Magjik“. Fjalëkryqi i Arthur Wynne-t nuk përmbante fusha/katrorë të zinjë, dhe kishte formën e rombit. Në fillim të shkullit XX u botuan edhe fjalëkryqet e parë në gazetat dhe revistat evropiane.

Charles Cilard pas një pune katër vjecare në vitin 1985 arriti të prezantoj edhe fjalëkryqin më të madhë në botë. Ai ishte 870 metra i gjatë dhe 30 cm i gjërë dhe përmbante 2.610.000 fusha/katrorë.bs:Enigmatika

da:Krydsordsopgave de:Kreuzworträtsel en:Crossword eo:Krucvortenigmo es:Crucigrama fr:Mots croisés he:תשבץ hr:Enigmatika hy:Խաչբառ id:Teka-teki Silang ja:クロスワードパズル ka:კროსვორდი la:Crucigramma lt:Kryžiažodis nl:Kruiswoordpuzzel pl:Krzyżówka (zagadka) sr:Енигматика sv:Korsord zh-min-nan:Si̍p-jī gú

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki