Fandom

Kosova Wiki

Fosilet

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share
Fjala fosile rrjedh nga latinishtja fossilis që do të thotë "diçka e nxjerrë nga toka duke gërmuar".Fosilet paraqesin tërësitë e ruajtura, pjesë ose gjurmë të organizmave të vdekur dhe aktiviteteve të tyre jetësor. Format ose mbetjet e bimëve dhe kafshëve që kanë vdekur shumë kohë më parë, ndonjëherë mund t'i gjejmë të ruajtura në shkëmbinj. Ato quhen fosile. Kur bimët dhe kafshët vdesin, ato shpesh kalben dhe i hanë kafshë të tjera. Fosilet krijohen kur ato varrosen nën sedimente, të cilat pastaj kthehen në shkëmbinj sedimentarë. Ndonjëherë, disa pjesë të bimës ose të kafshës, për shmbull pjesët e forta si dhëmbët, guackat ose kockat, ruhen ashtu siç janë. Por, zakonisht, pjesa më e madhe e trupit të tyre kalbet dhe humbet, duke lënë një boshllëk. Kjo pastaj mbushet me minerale, të cilat ruajnë formën e tij [1].


Burimi i të dhënaveEdit

  1. LIGJI PËR MBROJTJEN E NATYRËS Në amëzën assembly-kosova.org


ar:مستحثات az:فسیل bg:Фосил br:Karrekaenn bs:Fosili ca:Fòssil cs:Fosílie cy:Ffosil da:Fossil de:Fossil el:Απολίθωμα en:Fossil eo:Fosilio es:Fósil et:Kivistis eu:Mikrofosil fa:سنگواره fi:Fossiili fr:Fossile fy:Fossyl gl:Fósil he:מאובן hr:Fosil hu:Fosszília id:Fosil is:Steingervingur it:Fossile ja:化石 ko:화석 la:Fossilia li:Fossiel lt:Fosilija lv:Fosilijas mk:Фосил ml:ഫോസില്‍ mr:जीवाश्म nl:Fossiel no:Fossil pl:Skamieniałości pt:Fóssil ro:Fosilă ru:Окаменелости sh:Fosil simple:Fossil sk:Fosília sr:Фосил su:Fosil sv:Fossil ta:தொல்லுயிர் எச்சம் te:శిలాజాలు th:ซากดึกดำบรรพ์ tl:Kusilba tr:Fosil uk:Скам'янілості yi:פאסיל zh:化石

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki