FANDOM


FREIE UNIVERSITÄT BERLIN
Të dhënat
Motto Veritas - Iustitia - Libertas.
Viti i themelimit 1948
Venndodhja Berlin
Numri i Studentëve 35.500*
- prej tyre: Femra: 60% / Meshkuj: 40%
- Të huaj: 15%
Institute 74
Punonjës 4.871 *
- Profesor 415
- Punonjës shkencor 1.150
Kryetar Prof. Dr. Dieter Lenzen
Adresa Freie Universität Berlin
Kaiserswerther Straße 16-18
14195 Berlin
Homepage http://www.fu-berlin.de
* (2006 të dhëna të datës 1 Qershor
pa Fakultetin e Mjekësisë - Charité)

Freie Universität Berlin (shkurt: FU Berlin, shqip: Universiteti i Lirë i Berlinit) është universiteti më i madh prej 4 universiteteve të Berlinit dhe është një nga universitete më të mëdha të Gjermanisë. Universiteti u themelua në vitin 1948 dhe e ka qendrën në Berlin-Dahlem.


Shiko edhe këtë Edit

Lidhje të jashtme Edit

ca:Universitat Lliure de Berlín

cs:Svobodná univerzita Berlín da:Freie Universität Berlin de:Freie Universität Berlin en:Free University of Berlin eo:Libera Universitato Berlino es:Universidad Libre de Berlín fa:دانشگاه آزاد برلین fi:Freie Universität Berlin fr:Université libre de Berlin he:האוניברסיטה החופשית של ברלין it:Freie Universität Berlin ja:ベルリン自由大学 ko:베를린 자유대학 lt:Berlyno laisvasis universitetas nl:Vrije Universiteit Berlijn nn:Freie Universität Berlin no:Freie Universität Berlin pl:Wolny Uniwersytet Berlina pt:Universidade Livre de Berlim ru:Свободный университет Берлина sv:Freie Universität Berlin th:มหาวิทยาลัยเสรีแห่งเบอร์ลิน tr:Berlin Serbest Üniversitesi zh:柏林自由大学

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.