FANDOM


thumb|

Lumi Fulda është me gjatësi prej 218 km është lumi më i madh në Hessen (Gjermani). Lumi Fulda buron në pjesën e teritorit të hesenit RhönWasserkuppe dhe përfundon në Hann. Münden (Niedersachsen). Aty duke iu bashkuar lumit Werra dhe Weser, derdhet në detin Nordsee.cs:Fulda (řeka)

da:Fulda (flod) de:Fulda (Fluss) en:Fulda (river) es:Río Fulda et:Fulda jõgi eu:Fulda fr:Fulda (rivière) hr:Fulda (rijeka) ja:フルダ川 la:Fuldaha lv:Fulda (upe) nl:Fulda (rivier) nn:Elva Fulda no:Fulda (elv) pl:Fulda (rzeka) pt:Fulda (rio) ro:Râul Fulda ru:Фульда (река) simple:Fulda River sv:Fulda (flod) zh:富尔达河

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.