FANDOM


[[Figura:Galileo.arp.300pix.jpg|thumb|right|180px|Galileo Galilei - portret nga Justus Sustermans, 1636]]

File:Galileo Galilei01.jpg

Galileo Galilei (lindi më 15 shkurt 1564Piza; vdiq më 8 janar 1642ArqetriFirences), ishte një matematikan, fizikan, astronom dhe filozof italian. Renditet si një nga shkencëtarët më të mëdhenj të kohës moderne. Galileo njihet si "babai i fizikës moderne".

Emri i tij është i lidhur me kontribute të rëndësishme në dinamikë, (Parimi i plogështisë, ligji i rënies së sendeve të rënda) dhe në astronomi (me zbulimin e rrotullimittokës, të njollave diellore, të maleve Hënore, të sateliteveJupiterit, fazave të Afërditës, yjet që përbëjnë Rrugën e Qumështit dhe përmirësimin e teleskopit) dhe me futjen e mënyrës shkencore (përmendur shpesh si mënyra galileane). U padit se donte të përmbyste filozofinë natyrore aristoteliane dhe Shkrimet e Shenjta, prandaj u dënua nga kisha katolike si heretik dhe u detyrua të japë dorëheqjen mbi bindjet e tij astronomike, më 22 qershor 1633.

JetaEdit

Galileo lindi në Pisa te Itali, i pari i gjashtë fëmijëve të Vincenzo Galilei, i famshëm lutenist dhe muzikant, dhe Giulia Ammannati. Katër nga gjashtë fëmijët e tyre mbijetuan foshnjërinë, dhe më i ri Mikelanxhelo u bë një lutenist vuri në dukje dhe kompozitori.

Galileo dhe shkencaEdit

Galileo dhe artiEdit

Artikuj bashkëlidhësEdit

Lidhje të jashtmeEdit

Template:Mate-cung Template:Astronomi-cung

af:Galileo Galilei als:Galileo Galilei an:Galileo Galilei ar:جاليليو جاليلي arz:جاليليو جاليلى ast:Galileo Galilei az:Qalileo Qaliley ba:Галилео Галилей bat-smg:Galėlies Galėliejos bcl:Galileo Galilei be:Галілеа Галілей be-x-old:Ґалілеа Ґалілей bg:Галилео Галилей bn:গ্যালিলিও গ্যালিলি br:Galileo Galilei bs:Galileo Galilej ca:Galileo Galilei cs:Galileo Galilei cy:Galileo Galilei da:Galileo Galilei de:Galileo Galilei diq:Galileo Galilei el:Γαλιλαίος Γαλιλέι en:Galileo Galilei eo:Galilejo es:Galileo Galilei et:Galileo Galilei eu:Galileo Galilei fa:گالیلئو گالیله fi:Galileo Galilei fiu-vro:Galilei Galileo fr:Galilée (savant) ga:Galileo Galilei gan:伽利略 gd:Galileo Galilei gl:Galileo Galilei he:גלילאו גליליי hi:गैलीलियो गैलिली hif:Galileo Galilei hr:Galileo Galilej ht:Galileo Galilei hu:Galileo Galilei hy:Գալիլեո Գալիլեյ ia:Galileo Galilei id:Galileo Galilei ie:Galileo Galilei io:Galileo Galilei is:Galíleó Galílei it:Galileo Galilei ja:ガリレオ・ガリレイ jv:Galileo Galilei ka:გალილეო გალილეი kaa:Galileo Galilei kab:Galileo Galilei kk:Галилео Галилей ko:갈릴레오 갈릴레이 ku:Galileo Galilei la:Galilaeus Galilaei lad:Galileo Galilei lb:Galileo Galilei lij:Galileo Galilei lmo:Galileo Galilei lt:Galileo Galilei lv:Galileo Galilejs mk:Галилео Галилеј ml:ഗലീലിയോ ഗലീലി mn:Галилео Галилей mr:गॅलेलियो गॅलिली ms:Galileo Galilei mt:Galileo Galilei nah:Galileo Galilei nds:Galileo Galilei nl:Galileo Galilei nn:Galileo Galilei no:Galileo Galilei nov:Galileo Galilei oc:Galileo Galilei pag:Galileo Galilei pam:Galileo Galilei pih:Galileo Galilei pl:Galileusz pms:Galileo Galilei pt:Galileu Galilei qu:Galileo Galilei ro:Galileo Galilei ru:Галилей, Галилео sah:Галилео Галилей scn:Galileu Galilei sco:Galileo Galilei sh:Galileo Galilej simple:Galileo Galilei sk:Galileo Galilei sl:Galileo Galilei sr:Галилео Галилеј sv:Galileo Galilei sw:Galileo Galilei ta:கலீலியோ கலிலி te:గెలీలియో గెలీలి th:กาลิเลโอ กาลิเลอี tl:Galileo Galilei tr:Galileo Galilei tt:Галилео Галилей uk:Галілео Галілей ur:گلیلیو uz:Galileo Galilei vi:Galileo Galilei vo:Galileo Galilei war:Galileo Galilei yi:גאלילעא גאליליי zh:伽利略·伽利莱 zh-min-nan:Galileo Galilei zh-yue:伽利略

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.