FANDOM


thumb|200px|Rajoni i Pontit në Turqi Termi gjenocidi i grekëvePontit (greqisht: Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου Jenoktonia ton Elinon tu Pondu, turqisht: Pontus Rumları Soykırımı) referon në mes të tjerash në përndjekjet dhe në masakrat që shteti otoman kryente në grekët e rajonit historik të Pontit.

Nga 1916 deri 1926 350,000 grekë vdesnin dhe mbijetuesët dëboheshin kryesisht në Bashkimin Sovjetik. Pas shperberja e Bashkimit Sovjetik, këta grekë imigronin në Greqi dhe e pranonin shtetësinë greke.

Shiko dhe këtëEdit

Lidhje të jashtmeEdit

  • pontos.gr (portali i grekëve të Pontit - Gjenocidi)


af:Ponties Griekse Volksmoord ar:مذابح اليونانيين البونتيك bg:Понтийски гръцки геноцид el:Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου en:Greek genocide es:Genocidio griego fr:Génocide grec pontique hy:Պոնտոսի հույների ցեղասպանություն it:Genocidio greco mk:Геноцид на понтијските Грци ru:Геноцид понтийских греков sv:Pontisk-grekiska folkmordet tr:Pontus Katliamı

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.