Fandom

Kosova Wiki

Hannah Arendt

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Hannah Arendt lindi më 14 tetor 1906 në Linden, sot një lagje e qytetit Hanover Gjermani; vdiq më 4 dhjetor 1975New York, SHBA. Ishte një filozofe dhe publiciste me prejardhje çifute nga Gjermania.

Rinia Edit

Pas vdekjes së hershme të babait (1913) ajo u rrit nga nëna e saj e cila ishte një sozialdemokrate e përbetuar gjë e cila ndikoi shumë në edukimin e mëtutjeshem të Hannas. Në qarqet intelektuale të Konigsbergut ku ajo u rrit, shkollimi i femrës gjegjsisht i vajzave ishte dicka shumë normale dhe e pranushme per komunitetin. Nga gjyshi dhe gjyshja ajo mësoi reformën liberale të hebraizmit. Ajo nuk i takoj asnjëher ndonjë komuniteti fetare por e shihte veten gjithmon si çifute.

Shkollimi Edit

Jeta Familjare Edit

af:Hannah Arendt ar:حنة آرندت bg:Хана Аренд br:Hannah Arendt bs:Hannah Arendt ca:Hannah Arendt ceb:Hannah Arendt cs:Hannah Arendtová cy:Hannah Arendt da:Hannah Arendt de:Hannah Arendt el:Χάνα Άρεντ en:Hannah Arendt eo:Hannah Arendt es:Hannah Arendt et:Hannah Arendt fa:هانا آرنت fi:Hannah Arendt fr:Hannah Arendt gl:Hannah Arendt he:חנה ארנדט hr:Hannah Arendt hsb:Hannah Arendt hu:Hannah Arendt id:Hannah Arendt it:Hannah Arendt ja:ハンナ・アーレント ko:한나 아렌트 la:Anna Arendt lv:Hanna Ārente mr:हॅना अरेंट nl:Hannah Arendt no:Hannah Arendt pl:Hannah Arendt pt:Hannah Arendt ro:Hannah Arendt ru:Арендт, Ханна sk:Hannah Arendtová sl:Hannah Arendt sr:Хана Арент sv:Hannah Arendt tr:Hannah Arendt uk:Ганна Арендт zh:汉娜·阿伦特

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki