Fandom

Kosova Wiki

Hapësira

22,420pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Hapësira është një prej kategorive themelore të shkencës, në veçanti të degëve të tilla, si filozofia, matematika dhe fizika. Në vëzhgimet e nivelit të përditshëm të hapësirës lëndore kuptohet si një "mbajtës", për të gjithë trupat apo sendet lëndore, gjeometrike që në thelb rrethojne botën tonë.

Përkufizimi matematikor i hapësirësEdit

Përkufizimi fizikalEdit

Hapësira në filozofiEdit

Hapësira në psikologji dhe gjuhësiEdit

Shiko edheEdit

Lidhje të jashtmeEdit


Template:Astronomi-cungar:مكان (فيزياء) bat-smg:Pluotmie ca:Espai da:Rum de:Raum (Physik) el:Χώρος en:Space eo:Spaco fa:فضا fi:Avaruus fr:Espace (notion) gl:Espazo he:מרחב ia:Spatio id:Ruang it:Spazio (fisica) ja:空間 ko:공간 la:Spatium lv:Telpa mk:Простор nl:Ruimte (natuurkunde) ru:Пространство sd:پولار simple:Space (physics) sl:Prostor sv:Rum (fysik) th:ปริภูมิ tr:Uzay uk:Простір uz:Fazo vi:Không gian zh:空间 (物理)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.