FANDOM


Harta (nga greqishtja: χάρτητς leter, fletë), fotografi-vizatim i zvogluar e sipërfaqes së Tokës, e ndonji pjese të sipërfaqës së Tokës ose trupi qiellor. Sipërfaqja e Tokës për shkak të formes së sajë nuk mund të paraqitet në rrafsh pa deformime dhe nuk mund të paraqiten të gjihta imtësitë e as objektet e sipërfaqës së Tokës.

Hartat përdoren për nevoja të ndryshme si në: ekonomi, teknikë, për nevoja ushtarake dhe kulturore, dhe ndahen për nga përmasa, përmbajtaj dhe lloji. Shkenca e cila merret me përpilimin, përpunimin dhe shtypjen-botimin e hartave quhet Hartografi.

Shih edheEdit

an:Mapa

ar:خريطة ast:Mapa be:Геаграфічная карта be-x-old:Мапа bg:Карта bn:মানচিত্র bs:Karta ca:Mapa cs:Mapa cy:Map da:Kort (geografi) de:Karte (Kartografie) el:Χάρτης en:Map eo:Mapo es:Mapa et:Kaart (kartograafia) fa:نقشه (زمین) fi:Kartta fr:Carte géographique fy:Kaart (Kartografy) gan:地圖 gl:Mapa he:מפה hi:मानचित्र hr:Karta hu:Térkép id:Peta is:Kort it:Mappa ja:地図 ka:გეოგრაფიული რუკა ko:지도 la:Tabula geographica lb:Landkaart lt:Žemėlapis lv:Ģeogrāfiskā karte ml:ഭൂപടം ms:Peta nl:Kaart (cartografie) nn:Kart no:Kart pl:Mapa pnb:نقشہ pt:Mapa ro:Hartă ru:Географическая карта sah:Хаарта sco:Cairt sh:Karta simple:Map sk:Mapa sl:Zemljevid sr:Карта (мапа) su:Atlas sv:Karta sw:Ramani ta:நிலப்படம் tg:Харита th:แผนที่ tl:Mapa tr:Harita tt:Харита uk:Географічна карта uz:Xarita vi:Bản đồ wo:Lonkoyoon yi:מאפע zh:地图 zh-classical:地圖 zh-yue:地圖

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.