FANDOM


thumb|Johannes Gutenberg

Johan Gutenberg është gjerman i lindur në Mainz në vitin 1397 dhe vdiq më 1468. Është shpikës epokal i shkronjave lëvizëse. Ka shumë pak të dhëna për jetën e tij, por dihet se nga ana e t'jatit i përkiste një shtrese të pasur të patricëve të qytetit dhe se e ëma Else Virih, ishte nga një familje e rëndomtë qytetare. Ndër zanatet të shumta që aso kohe u zhvilluan në Mainz, ishte argjendaria, punimi i kallëpve metalik për vula dhe punimin e të hollave. Besohet se në punishtet ku përpunohej metali, Gutenbergu e kishte mësuar zanatin, i cili më vonë do të jetë shumë i dobishëm pë te, kur do të shkrijë shkronja për shtypshkronjën e vet.

Presa e parë e shtypit Edit

thumb|Presa e parë e Gutenbergut Në vitin 1445 Gutenberg i bëri provat e para të shkrirjes së shkronjave një nga një dhe bëri shtypin me to. Ky vit merret si vit zbulimi i shtypshkronjës. Presën e parë me material të drurit për shtyp me shkronja lëvizëse një nga një e punoi në Mainz. Me zbulimin e saj filloi një periudhë e re në veprimtarinë grafike, ndërsa dituria u bë pasuri gjithnjerëzore.

thumb|Bibla: Libri i parë i shtypur nga Gutenbergu

Libri i parë i shtypur Edit

Librin e parë i shtypur në këtë presë është bibla me nga 42 rreshta në faqe. Te ky libër vetëm teksti është i shtypur, ndërsa ilustrimet, apo zbukurimet me ngjyra janë bërë me dorë më vonë. Pra edhe libri e ka marrë emrin Bibla katërdhjetëedyrreshtëshe, për shkak se çdo faqe i ka nxënë nga 42 rreshta. Gutenberg biblen e shtypi në puntorinë e tij me ndihmën e disa shokëve e cila zgjati rreth tri vjet. Ajo i kishte 1280 faqe dhe nuk mund të thuhet se cila prej tyre ishte më e bukur dhe më e përsosur. Materiali i cili u përdor për shtyp ishte letra dhe pergamena. Këtij libri i takon primati i librit të parë të shtypur në botë, dhe sot e kësaj dite mbetet ndër librat më të bukur.


Humbja e pasurisë Edit

Puntoria e Gutenbergut, për ta shtypur biblën me shkronja levizëse hargjoi mjete të mëdha investive. Për shkak se nuk mundi ti kthente borqet, ai e humbi puntorinë, biblen dhe tërë pasurinë e tij.


Zbulues të tjerë të tipografisë në Evropë Edit

Lidhjet e jashtmeEdit

als:Johann Gutenberg

an:Johannes Gutenberg ar:يوهان غوتنبرغ arc:ܝܘܗܢ ܓܘܛܢܒܪܓ ast:Johannes Gutenberg az:Yohan Qutenberq bat-smg:Juohans Gotenbergs be:Ёган Гутэнберг be-x-old:Ёган Гутэнбэрг bg:Йохан Гутенберг br:Johannes Gutenberg bs:Johannes Gutenberg ca:Johannes Gutenberg cs:Johannes Gutenberg cy:Johann Gutenberg da:Johann Gutenberg de:Johannes Gutenberg el:Γουτεμβέργιος en:Johannes Gutenberg eo:Johannes Gutenberg es:Johannes Gutenberg et:Johannes Gutenberg eu:Johannes Gutenberg fa:یوهانس گوتنبرگ fi:Johannes Gutenberg fiu-vro:Gutenbergi Johannes fr:Johannes Gutenberg ga:Johannes Gutenberg gl:Johannes Gutenberg he:יוהאן גוטנברג hi:जोहान गुटेनबर्ग hif:Johannes Gutenberg hr:Johannes Gutenberg hu:Johannes Gutenberg id:Johann Gutenberg is:Johann Gutenberg it:Johann Gutenberg ja:ヨハネス・グーテンベルク jv:Johann Gutenberg ka:იოჰან გუტენბერგი ko:요하네스 구텐베르크 ku:Johannes Gutenberg la:Iohannes Gutenberg lb:Johannes Gutenberg lij:Johann Gutenberg lt:Johann Gutenberg lv:Johans Gūtenbergs mk:Јохан Гутенберг ml:ജോഹന്നസ് ഗുട്ടെന്‍ബെര്‍ഗ് ms:Johannes Gutenberg nah:Johannes Gutenberg nl:Johannes Gutenberg nn:Johann Gutenberg no:Johann Gutenberg oc:Johannes Gutenberg pl:Johannes Gutenberg pnb:جوہانز گٹنبرگ pt:Johannes Gutenberg qu:Johannes Gutenberg ro:Johann Gutenberg ru:Гутенберг, Иоганн scn:Johann Gutenberg sco:Johann Gutenberg sh:Johann Gutenberg simple:Johannes Gutenberg sk:Johann Gutenberg sl:Johannes Gutenberg sr:Јохан Гутенберг sv:Johannes Gutenberg sw:Johannes Gutenberg szl:Johannes Gutenberg ta:குட்டன்பேர்க் te:జోహాన్స్ గుటెన్‌బర్గ్ th:โยฮันน์ กูเทนแบร์ก tl:Johannes Gutenberg tr:Johannes Gutenberg uk:Йоганн Гутенберг uz:Johannes Gutenberg vi:Johannes Gutenberg vo:Johannes Gutenberg wa:Johannes Gutenberg war:Johannes Gutenberg xal:Гутенберг, Иоганн yi:יאהאן גאטענבערג zh:约翰内斯·谷登堡

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.