Fandom

Kosova Wiki

Kadifja

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share
Kadifja është lloj pëlhure e trashë si stof, e endur me fije mëndafshi e leshi, që nga njëra anë është me push ë dendur, të butë e të ndritshëm dhe që përdoret për veshje të sipërme, për perde etj.[1].


Burim i të dhënaveEdit

  1. Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
ca:Vellut

cs:Samety a plyše de:Samt en:Velvet eo:Veluro es:Terciopelo fi:Sametti fr:Velours it:Velluto ja:ベルベット ka:ხავერდი ko:벨벳 lb:Samett nl:Fluweel no:Fløyel pl:Welwet pt:Veludo ru:Велюр sv:Sammet tr:Kadife

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki