Fandom

Kosova Wiki

Kandili

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share
Gjendeni te artikulli Kandili. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.


Kandili është mjet i thjeshtë në formë të konit, që përbëhet nga një enë e vogël prej teneqeje, prej tunxhi a prej qelqi, të mbushur me vajguri ose me vaj të mirë dhe nga një fitil në grykën e kësaj ene që përdorej për ndriçim; bishtuk si dhe drita e dobët e këtij mjeti.[1]


Burim i të dhënaveEdit

  1. Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
be-x-old:Каганец

de:Öllampe en:Oil lamp es:Candil fi:Öljylamppu fr:Lampe à huile he:מנורת שמן ja:ランプ (照明器具) nl:Olielamp nn:Oljelampe no:Oljelampe pl:Kaganek pt:Lâmpada a óleo ru:Масляная лампа simple:Oil lamp sv:Oljelampa ta:எண்ணெய் விளக்கு zh:油灯

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki