Fandom

Kosova Wiki

Karta e zërit

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|250px|Një karte zëri Karta e zërit (ang. sound card apo audio card) është karta përgjegjese për përpunimin e zërit në kompjuter. Një kartë zëri tipikë përmban një chip zëri, i cili ka një konvertues dixhital në analog, që konverton të dhenat dixhitale në formatin analog. Sinjali i daljës është i lidhur me një amplifikator, me kufiet, ose paisje të jashtme duke përdorur lidhje standarte, lidhesin TRS apo RCA.

Qëllimi kryesor i pllakës amë është mbajtja e përbërësve të tjerë shtesë të kompjuterit, ushqimi i tyre me rrymë elektrike, dhe ndërlidhja e tyre për funksionimin e sistemit.

Përbërësit dhe funksionimiEdit

Përmasat fabrikoreEdit

Shiko edheEdit

Lidhje të jashtmeEdit

ar:لوحة أم

arz:ماذربورد bg:Дънна платка bn:মাদারবোর্ড br:Pennwal bs:Matična ploča ca:Placa mare cs:Základní deska da:Bundkort de:Hauptplatine el:Μητρική κάρτα en:Motherboard eo:Ĉeftabulo es:Placa base et:Emaplaat eu:Txartel nagusi fa:مادربورد fi:Emolevy fr:Carte mère fur:Schede mari fy:Memmeboerd ga:Máthairchlár gl:Placa base he:לוח אם hr:Matična ploča hu:Alaplap id:Papan induk is:Móðurborð it:Scheda madre ja:マザーボード ka:დედაპლატა kk:Жүйелік тақта ko:메인보드 la:Tabula materna lt:Pagrindinė plokštė lv:Mātes plate ml:മദര്‍ബോഡ് ms:Papan induk nl:Moederbord nn:Hovudkort no:Hovedkort pl:Płyta główna pt:Placa-mãe ru:Материнская плата sh:Matična ploča simple:Motherboard sk:Matičná doska sl:Matična plošča sr:Матична плоча sv:Moderkort th:เมนบอร์ด tr:Anakart uk:Материнська плата vi:Bo mạch chủ vls:Moederbord yi:הויפט טאוול zh:主板 zh-yue:主機板

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki