Fandom

Kosova Wiki

Kolesteroli

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Kolesteroli është një substancë yndyrore si dyll dhe pjesërisht i nevojshëm për trupin e njeriut. Pa të asnjë individ nuk mund të jetojë. Është i nevojshëm për qelizat, nervat dhe prodhimin e hormoneve.

Kolesteroli i pashkrishëm - 80% e tij prodhohet nga mëlçia, ndërsa 20% merret nga ushqimi. Ai nuk shkrihet në gjak, kështu që transportohet aty ku është i nevojshëm, duke u lidhur me proteinat e yndyrshme, të cilat janë dy llojesh: të mira dhe të këqija: proteinat Ldl me dendësi të ulët (të këqija) dhe proteinat Hdl me dendësi të lartë (të mira). Proteinat Ldl e dërgojnë kolesterolin në periferi, ndërsa ato Hdl e transportojnë nga periferia në mëlçi. Kolesteroli i tepërt mund të depërtojë në muret e brendshme të arterieve, duke shkaktuar pllakat.


</div>ar:كولسترول

az:Xolesterin bg:Холестерол bn:কলেস্টেরল ca:Colesterol cs:Cholesterol da:Kolesterol de:Cholesterin el:Χοληστερίνη en:Cholesterol eo:Kolesterolo es:Colesterol et:Kolesterool eu:Kolesterol fa:کلسترول fi:Kolesteroli fr:Cholestérol gl:Colesterol he:כולסטרול hi:कोलेस्टेरॉल hr:Kolesterol hu:Koleszterin id:Kolesterol it:Colesterolo ja:コレステロール ko:콜레스테롤 lt:Cholesterolis mk:Холестерол ml:കൊളസ്ട്രോള്‍ ms:Kolesterol nl:Cholesterol no:Kolesterol oc:Colesteròl pl:Cholesterol pt:Colesterol ro:Colesterol ru:Холестерин si:කොලෙස්ටරෝල් simple:Cholesterol sk:Cholesterol sl:Holesterol sr:Холестерол sv:Kolesterol th:คอเลสเตอรอล tr:Kolesterol uk:Холестерин vi:Cholesterol zh:膽固醇 zh-yue:膽固醇

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki