Fandom

Kosova Wiki

Komuna

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Komuna është njësi themelore territoriale[1] e vetëqeverisjes lokale në disa shtete. Varësisht nga organizimi shtetërorë i disa shteteve, të cilat në vete përfshijnë komunat si njësi administrimi, ato kanë rëndësinë dhe funksionalitetin e tyre. Komunat në disa shtete janë njësia administrative më e madhe shtetërore që formon shtetin (bashkë me komunat tjera), kurse në disa shtete komuna është pjesë përbërëse e ndonjë lloj organizimi administrativi cili paraqet nivelin e fundit ose në disa shtete (si Shqipëria) ka edhe 2 apo 3 nivele administrative edhe më të larta të organizimit teritorial shtetërorë.

Shembulli i Kosovës është se disa komuna përbëjnë regjionin, njësinë më të madhe të administrimit lokal.

Popullsia e një komune ndryshon nga dhjetëra mijëra në disa qindra mijëra, varësish nga nivlei i komunës në kuadër të nivele teritoriale të shteteve.

Komuna përbëhet prej një qyteti. qytetëze apo edhe prej më shumë qytetesh, dhe një nga ato paraqet qendrën administrative e komunës, si dhe fshatrave përreth.


Burimi i të dhënaveEdit

  1. Gazeta Zyrtare IPVQ Viti I Nr. 3 / 1 gusht 2006
af:Gemeente

als:Politische Gemeinde an:Monezipio ar:بلدية ast:Municipiu bar:Gemeinde bg:Община (България) bs:Općina ca:Municipi co:Cumuna cs:Obec da:Kommune de:Gemeinde el:Δήμος en:Municipality eo:Municipo es:Municipio et:Vald eu:Udalerri fi:Kunta fiu-vro:Vald fr:Municipalité fy:Gemeente gl:Concello haw:Aupuni kiwikā he:רשות מקומית hr:Općina hu:Község id:Kotamadya is:Sveitarfélag it:Comune ja:基礎自治体 ko:지방 자치체 la:Commune li:Gemeint lmo:Comü lt:Savivaldybė lv:Pašvaldība mk:Општина ms:Kotamadya nah:Āltepēcalpōlli nds:Gemeen nl:Gemeente (bestuur) nn:Kommune no:Kommune pl:Gmina (ujednoznacznienie) pt:Município ru:Муниципалитет scn:Cumuni sk:Obec (slovenská správna jednotka) sl:Občina sv:Kommun ta:நகராட்சி te:పురపాలక సంఘము tet:Konsellu th:เทศบาลนคร uk:Муніципалітет vi:Khu tự quản vls:Gemêente zea:Gemeênte zh:基层政权

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki