Fandom

Kosova Wiki

Kryepllaka

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|250px|Një kryepllakë ATX Kryepllaka apo pllaka amë (ang. motherboard apo mainboard) është karta kryesore e kompjuterit në të cilën vendosen të gjitha pjesët tjera të tij si procesori , karta grafike, karta e zërit, pllakëzat e kujtesës, etj.

Qëllimi kryesor i pllakës amë është mbajtja e përbërësve të tjerë shtesë të kompjuterit, ushqimi i tyre me rrymë elektrike, dhe ndërlidhja e tyre për funksionimin e sistemit.

Përbërësit dhe funksionimiEdit

Temperatura dhe siguriaEdit

Përmasat fabrikoreEdit

Shiko edheEdit

Lidhje të jashtmeEdit

ar:لوحة أم

bs:Matična ploča br:Pennwal bg:Дънна платка ca:Placa mare cs:Základní deska da:Bundkort de:Hauptplatine et:Emaplaat el:Μητρική κάρτα es:Placa base eo:Ĉeftabulo eu:Txartel nagusi fa:برد مادر fr:Carte mère fur:Schede mari gl:Placa base ko:주기판 hr:Matična ploča id:Papan induk is:Móðurborð it:Scheda madre he:לוח אם lv:Mātes plate lt:Pagrindinė plokštė hu:Alaplap ml:മദര്‍ബോഡ് ms:Papan induk nl:Moederbord ja:マザーボード no:Hovedkort pl:Płyta główna pt:Placa-mãe ru:Материнская плата simple:Motherboard sk:Matičná doska sl:Matična plošča sr:Матична плоча sh:Matična ploča fi:Emolevy sv:Moderkort th:เมนบอร์ด vi:Bo mạch chủ tr:Ana kart uk:Материнська плата zh:主板

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki