FANDOM


Kultura është tërësia e arritjeve të një populli dhe të gjithë njerëzimit në fushën e prodhimit dhe në zhvillimin shoqëror e mendor.

Kultura mund të ndahet në disa mënyra, sipas kohës, vendit dhe sipas grupimeve të njerëzimit.


 • Kultura botërore
Me këtë kuptohet tërësia e zhvillimit të njerëzimit.
 • Kultura kombëtare
  • Ndarje sipas grupimit të njerëzimit.
Me paraqitjen e Kombeve si një shkallë më e lartë e zhvillimit të njerëzimit, pas ndarjes në popuj. Për të treguar shkallen e zhvillimi te popujve(popullit) ato prezantohen me kulturë kombëtare.
Tërësia e të arriturave shqiptare.
 • Kultura e lashtë (mesjetare)
  • Ndarje kohore e kulturës
Për dallimin kohor të shkallës së zhvillimit botëror.
 • Kultura perëndimore
  • Ndarje gjeografike e kulturës botërore.
   • Në fundin e shekullit XXI ngatërrohet me termin "Demokracia" në kohët e fundit edhe me "Civilizim"
Një grup kulturash popullore e kombëtare në hemisferën perëndimore të rruzullit tokësor. Në të cilat sistemet qeveritare janë të ngjashme dhe kundërshtojnë sistemin komunistë të qeverisjes, pastaj mënyra e jetës dhe të menduarit ndryshon nga pjesa tjetër e njerëzimit. Fillimi i kësaj kulture ende nuk është i qartë (për mua) porse zhvillohet më të madhe pas fillimit të kulturës (socialiste) lindore. Disa thonë se rrënjët i ka në Evropë e disa në kohën e "perëndimit të egër".
 • Kultura lindore
  • Ndarje gjeografike e kulturës botërore.
   • Në e shekullit XXI merret si socialiste.
Si rezultat i bashkëpunimit të disa popujve dhe kombeve me sistem komunist të qeverisjes së shteteve të tyre, pas luftës së dytë botërore fillon edhe zhvillimi i kësaj kulture. Në fund të shekullit të kaluar me ndryshimet që këta popuj ndërmorën fillon edhe shuarja e kësaj kulture.

Zhvillimi i kulturësEdit

"Kultura është gjithë qka,që nuk ta ka dhënë natyra por e ke krijuar vet".


an:Cultura ar:ثقافة arz:ثقافه ast:Cultura ay:Yati az:Mədəniyyət bar:Kuidua bat-smg:Koltūra be:Культура be-x-old:Культура bg:Култура bn:সংস্কৃতি bs:Kultura ca:Cultura ceb:Kultura ch:Kuttura cs:Kultura csb:Kùltura cv:Этеплĕх cy:Diwylliant da:Kultur de:Kultur diq:Portal:Zagon dv:ސަގާފަތު el:Πολιτισμός en:Culture eo:Kulturo es:Cultura et:Kultuur eu:Kultura ext:Curtura fa:فرهنگ fi:Kulttuuri fiu-vro:Kultuur fr:Culture fur:Culture fy:Kultuer ga:Cultúr gl:Cultura gv:Cultoor hak:Vùn-fa he:תרבות hi:संस्कृति hr:Kultura ht:Kilti hu:Kultúra hy:Պորտալ:Մշակույթ ia:Cultura id:Budaya io:Kulturo is:Menning it:Cultura ja:文化 jbo:kulnu jv:Budaya ka:კულტურა kl:Kulturi km:វប្បធម៌ ko:문화 ku:Çand la:Cultura lad:Kultura lt:Kultūra lv:Kultūra mk:Култура ml:സംസ്കാരം mn:Соёл ms:Budaya mt:Kultura mwl:Cultura nah:Cultura nap:Cultura nds:Kultur nds-nl:Monument new:संस्कृति ng:Hastangi nl:Cultuur nn:Kultur no:Kultur nov:Kulture os:Культурæ pap:Kultura pl:Kultura pt:Cultura qu:Kawsay saphi ro:Cultură ru:Культура sah:Култуура scn:Cultura sco:Cultur sh:Kultura si:සංස්කෘතිය simple:Culture sk:Kultúra (spoločenské vedy) sl:Kultura sr:Култура ss:Inhlonipho stq:Kultuur su:Budaya sv:Kultur sw:Utamaduni ta:பண்பாடு te:సంస్కృతి tg:Маданият th:วัฒนธรรม tl:Kalinangan tr:Kültür ts:Culture tt:Mädäniät uk:Культура ur:ثقافت uz:Madaniyat vec:Cultura vi:Văn hóa war:Kultura yi:קולטור zh:文化 zh-min-nan:Bûn-hoà zh-yue:文化

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.