Fandom

Kosova Wiki

Kurdët

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|250px|Territorët ku banojnë kurdë Kurdët janë një kombësi i cili banon në territorin që nganjëherë quhet me emrin Kurdistan. Sot 14 - 21 milion kurdë banojnë në Turqi, 4.8 - 6.6 milion në Iran, 4 - 6 milion në Irak dhe 9 - 2.8 milion në Siri. Gjuha e tyre është gjuha kurde, por pothuaj të gjithë kurdët flasin edhe gjuhën e shtetit ku banojnë.

Për shkak të aktiviteteve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), emri "kurd" shpesh lidhet me konceptët "terrorist" dhe "separatist".


an:Kurdos ar:أكراد arc:ܥܡܐ ܟܘܪܕܝܐ az:Kürdlər be:Курды be-x-old:Курды bg:Кюрди bs:Kurdi ca:Kurds ckb:کوردەکان cs:Kurdové cy:Cyrdiaid da:Kurder de:Kurden diq:Kurd el:Κούρδοι en:Kurdish people eo:Kurdoj es:Pueblo kurdo et:Kurdid fa:مردم کرد fi:Kurdit fo:Kurdar fr:Kurdes gl:Pobo curdo he:כורדים hi:कुर्द hr:Kurdi hu:Kurdok id:Orang Kurdi is:Kúrdar it:Curdi ja:クルド人 ka:ქურთები kab:Kurd kk:Күрттер ko:쿠르드인 ku:Kurd lt:Kurdai mk:Курди ms:Orang Kurdish nl:Koerden no:Kurdere pl:Kurdowie pt:Curdos ro:Kurzi ru:Курды sh:Kurdi simple:Kurdish people sk:Kurdi sl:Kurdi sr:Курди stq:Kurden sv:Kurder ta:குர்து மக்கள் te:కుర్దులు th:ชาวเคิร์ด tr:Kürtler uk:Курди yi:קורדן zh:库尔德人 zh-yue:庫爾德人

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki