Fandom

Kosova Wiki

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare

22,420pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

AVI (lexo: Ansambli Vokalo-instrumental) sotë të rinët përdorin fjalë tjera për grupet e ndryshme.
SH.K.A ( lexo: Shoqëria Kulturo-Artistike)
Simbas germes se pare te emrit

Template:TOC1 Vini Re! Para se te shkruani biografine per ndonjerin prej tyre diskutoni me antaret tjere.

AEdit

 • SHKA Agimi
 • Adelina Ismaili (adelina)
 • Adelina Thaqi
 • Adem Osaj
 • Adem Ramadani -Leu ne Uroshevac, Shkup 1981. Deri sot ka publikuar me shume se 20 albume, te shituara ne te gjithe boten. Eshte kengetare i muzikes Popullore-Tallava. Muzika e tij ndegjohet me shume pasion ne Maqedoni, Shqiperine e Veriut, Kosove, Male te zi, Europe, Kanada, Amerike, dhe ne trevat tjera shqiptare. Albumi i fundit i tij titullohet "Te duhemi per Allah" i cili u publikua ne pranveren e vitit 2005. Gjitha albumet e tij deri para ketij te fundit, ishin te stilit Tallava, Popullore, dhe me Cifteil. Tani Adem Ramadani besohet se e ka lene muziken e meparshme, dhe ky fenomen ja ka nisur teksteve te ilahive, dhe perkushtimit ndaj fese Islame. Me zerin e tij te bukur, Ademi po u ben thirrje besimatreve musliman qe per hir te Allahut, ne mes njeri tjetrit, dhe ndaj çdo njeriu, duhet te kemi rrespekt, durim, dhe meshire. Besimtaret musliman ndaj fese islame, dhe ndaj Allahut duhet te kene, rrespekt, nenshtrim, dhe perkushtim sa me te forte. Allahu e shperbleft Adem Ramadanin. ... Kush ka shkruar keshtu per Adem Ramadanin, ia u iqsha ROBT E SHPIS..ROBT NE PIDH KREJTVE
 • Adnan Daci
 • Adnan Bala
 • Adrian Gaxha
 • Adhurim Demiraj
 • Afrim Muçiqi
 • Agim Baftjari
 • Agim Emali
 • Agim Tejeci
 • Agron Berisha
 • Agustin Ukaj
 • Aishe Muriqi
 • Ajsere Murati
 • Ajtene Derguti
 • Aleksander Gjelaj
 • Aleksander Gjoka
 • Ali Gerguri
 • Alim Aliti
 • Alma Bektashi
 • Alma Gashi
 • Alqi Boshnjaku
 • Altin Shira
 • Andi Shkoza
 • Anita Bitri
 • Anita Bitri Prapaniku
 • Anita Take
 • Arenc Leka
 • Ardit Gjebrea
 • Arif Vladi
 • Artjola Toska
 • AVI Asgjë sikur dielli
 • Avdi Avdiu
 • Avni Aliu
 • Avni Mula
 • Aurela Gace
 • Aziz Murati
 • AVI "Shkendija"-Kumanove

BEdit

 • Bekim Kumanova Tallava
 • Bajramali Idrizi
 • Bedri Islami
 • Behare Morina
 • Behari
 • Beka
 • Bekim
 • Besa Ahmeti
 • AVI Besniket
 • Bexhet Jagodini
 • Bexhet Korpuzi
 • Bik Ndoja
 • Bleona Qereti
 • Bujar Qamili
 • Besnik Etemi
 • babyg (gordana kingji)

Blero

CEdit


ÇEdit

 • Çun Lajçi

DEdit

 • Demir Krasniqi
 • Dervish Shaqja
 • Dilaver Zenuni-Diloband
 • Donika Gashi
 • Drande Gega
 • SHKA Drenica
 • Drita Musliu
 • Drita Papajani
 • Driton Dalipi

EEdit

 • Emrush Thaqi- EMRA Com
 • Eda Zari
 • Edona Llalloshi
 • Ejup Rexha
 • Elda Shabani
 • Eli Fara
 • Elisabete Musliu
 • Elita 5
 • Emergency Room band
 • Elmaze Jashari
 • Ema Qazimi
 • Engjell Koca
 • Enkeleida Arifi
 • Enver Batllava
 • Eranda Libohova
 • Ermal Fejzullahu
 • Ermira Babaliu
 • Ermira Morina
 • AVI Etno Engjujt
 • Esat Maxhuni
 • era istrefi

FEdit

 • Fikret Bislimi
 • Fadil Aziri
 • Fanushe Ahmetaj
 • Fatime Sokoli
 • Fatjeta Barbullushi
 • Fatmira Berçani
 • Fatmire Ymeri
 • Fatmir Dule
 • Ferit Lutfiu
 • Festim Avdia
 • Fikrie Lushaku
 • AVI Fisniket
 • Fitnete Rexha
 • Fjolla Krasniqi
 • Florim Shala
 • Francesk Radi
 • Frederik Ndoci
 • Fran Vulaj

GEdit

 • Groph Rock
 • Gani Miftari
 • Ganimete Abazi ( Ganja )
 • Gaqo Cako
 • SHKA Ganimete Terbeshi
 • Gazmend Rama - Gazi. Eshte nga Peja, dhe eshte artist mjaft i njoftur tek ndegjuesit e tij. Albumi i fundit i tij titulloet "Ajo ishte me gersheta", publikuar ne pranvere 2004.
 • Gezim Ahmetaj-Nga Tropoja
 • Gezim Nika - Nga Tropoja
 • Gezim Salaj - Nga Mali i Zi.
 • Gilan Behaj

GjEdit

 • Gjekë Dushaj
 • Gjosho Vasia
 • Gjyste Vulaj
 • Gjyle Çollaku
 • Gjeto Luca

HEdit

 • Hakile Shefkiu
 • Hafsa Zyberi
 • SHKA Hajdar Dushi
 • Hamez Llapceva
 • Hane Nikprelaj
 • Halil Bilalli
 • Haxhi Zeneli
 • Hekuran Xhambazi
 • Halil Bytyqi
 • Hamit Kastrati
 • Hysni Klinaku

IEdit

 • Ibrahim Muqaj
 • Ibrahim Tukici
 • Ilir Shaqiri
 • AVI Iliret
 • Ingrid Lushi
 • Irma Kurti
 • Irma Libohova
 • Isa Veliu
 • Ismet Bogujevci
 • Ismet Beqiri
 • Ismet Bexheti
 • Ismet Demaj
 • Ismet Peja - antare i SHKA Hajdar Dushi
 • Ismet Shahini

KEdit

 • Kadencat
 • Kole Prendaj
 • Kole Gojcaj
 • Kadri Duraku
 • Kadri Musliu
 • Kadri Ismaili
 • SHKA Katriotet
 • Kastriot Tusha
 • Kujtim Topalli


MEdit

 • Mahir Jashari
 • Mahmut Ferati - atare i perhereshem i SHKA Shota.
 • Mariza Ikonomi
 • Manjola Maçi
 • AVI Marigona
 • Marije Kraja
 • Mefaret Laza
 • Mejreme Kurti
 • Meliha Doda
 • Mentor Kurtishi
 • Merita Halili
 • Mehdi Berisha----www.mehdiberisha.Tk
 • Mesin Rugova
 • Mhill Krasniqi
 • Mihallaq Andrea
 • Mihrije Braha
 • Mihrije Prapashtica
 • Milaim Mezini
 • Mimoza Paraveli
 • Mimoza Selimi
 • AVI Minatori
 • Miranda Hashani
 • Motrat Bajrami
 • Muhamet Elezaj
 • Muharrem Ahmeti- Nga Struga e Maqedonise. Kendon muziken tallava. Albumi i fundit i tij titulloet "Aferdita", publikuar ne vere 2004.
 • Muharrem Qaili
 • Mustafa Ymeri
 • Muhamet Sejdiu me Triolen & Cabanen
 • Mimoza Mustafa
 • Motrat Osmani
 • Motrat Mustafa
 • Motrat Kryeziu
 • Motrat Aliu
 • Motrat Fetahaj
 • Motrat Bujari

OEdit

 • Osman Mula
 • Osman Shehu
 • Odeta Dervishi
 • Odeta Katundi
 • Ornela
 • Orhidea Latifi

PEdit

 • Pajazit Murtishi
 • Pajtim Struga
 • Parashqevi Simaku
 • AVI Pese +
 • Pjeter e Ndue Lleshi
 • Prek Mrishaj

QEdit

 • Qamil Berisha
 • Qamil Elezi
 • Qamili i Vogel
 • Qazim Bekaj
 • Qemal Ibrahimi
 • Qamil Batalli

REdit

 • Ramiz K Islami
 • Rasim Sopi
 • Redon Makashi
 • Remi
 • Remzije Osmani
 • Reshat Arbana
 • Rifat Berisha
 • Rifat Draga
 • AVI Ritmi i rruges
 • Riza Bllaca
 • Robert Alia
 • Rovena Dilo
 • Rovena Stefa
 • Rozeta Pacuku
 • KLAJDI DURO
 • QEMAL DURO
 • FLAMUR DOCI
 • FJORGERI JUA QIFSHA MAMAT TE KATERVE

RrEdit

 • Rrushan Bexheti

SEdit

 • Sabri Fejzullahu
 • Sadat Ismajli
 • Sadete Shkodra
 • Sadik Krasniqi
 • Sali Krasniqi
 • Sali Mani
 • Salim Arifi & Avi "Shkendija"-Kumanove
 • Sami Aliu
 • Sami Kallmi
 • Sami Sylejmani & Avi Prishtina
 • Selami Kolonja
 • Selvete Gimolli
 • Selvete Terstena
 • Severxhane Laçi
 • Simon Hoxha
 • Sinan Hoxha
 • Sinan Vllasaliu
 • Skender Hasi
 • Skifter Etemi
 • Suela Kalaj
 • Sunaj Raimi
 • Sunaj Saraçi
 • Suzana Turku
 • Syle Mahalla
 • Samir Shehu & Avi Fontana
 • Syzana Tahirsylaj

SHEdit

 • Shaban Baksi
 • Shaban Gjekaj
 • Shaban Rogaçi
 • Shaip Marku
 • Shaqir Cervadiku
 • Shkëlzen Hyseni
 • Shkodran Hyseni
 • Shkumbin Kryeziu
 • Shkurte Fejza antare e perhereshme e *SHKA Shota.
 • SHKA Shota
 • Shpresa Krasniqi
 • Shqipe Kastrati
 • Shtjefen Lulgjuraj
 • Shyhrete Beluli antare e perhereshme e *SHKA Shota.
 • SHKA Shota
 • Shyqyri Alushi
 • Shpetim Levendi

TEdit

 • Tefta Tashko Koço
 • AVI Tingulli 3
 • AVI TNT
 • Tonin Uldedaj
 • AVI TRIX

ThEdit

VEdit

 • Vaçe Zela
 • Valentin Veizaj
 • Vasil Marku
 • Vëllezerit Aliu & Avi Rinia
 • Vehbi Berisha
 • Veli Sahiti
 • Viktor Paloka
 • Violeta Deda
 • Violeta Kajtazi
 • Violete Kukaj
 • Visar peja
 • Vjollca Luka
 • Vali
 • Valbona Mema

XhEdit

YEdit

ZEdit

 • Zana
 • Zana Nimani
 • Zanife Ismaili
 • Zef Beka
 • Zef Nikprelaj
 • Zef Tanushi
 • Zoja Pali
 • Zyber Avdiu-Mjeshtri i muzikes Tallava. Eshte nga Shkupi i Maqedonise, albumi i fundit nga ai quhet "Sun po shuj" i cili doli ne shitje ne Janar te 2005. Kenget e tij u bene fenomen ne gjitha trevat shqiprare. Une them se gati te gjithe ne shqiptaret, e kemi ndegjuar ket kengen qe thote:"Njedashnore e kam pas,nja dy vjet ne kalum bashke,çova fmin per me e kerku,dul te dera, e m'tha s'te du".

simbole tjeraEdit

 • AVI 2POP2
 • AVI West Side Family
 • AVI WNC

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.