FANDOM


Motoja kombëtare është fjalë, fjali, shprehje që përdor një komb për qëllime të ndryshme e posaçërisht për identifikimin e vetë kundrejt kombeve tjera.

Më poshtë është lista e shteteve të ndara sipas kontinenteve dhe motot e tyre kombëtare.

Shtetet sipas kontinenteve Edit

Afrikë Edit

Shteti Origjinal Shqip
Afrika e Jugut !ke e: ǀxarra ǁke Njerzë të ndryshem bashkohuni.
Afrika Qendrore Unité, Dignité, Travail Bashkim, Dinjitet, Punë
Algjeria بالشعب وللشعب Nga njerëzit dhe për njerëzit
Angola Angola Avante! Përpara Angola
Benini Fraternité, Justice, Travail Vëllazëri, Drejtësi, Punë
Botsvana Pula Shi
Bregu i Fildishtë Union - Discipline - Travail Bashkim, Disiplinë, Punë
Burkina Faso
Burundi
Çadi
Egjipti
Eritrea
Etiopia
Gaboni
Gambia
Gana
Guineja
Guineja Bizare
Guineja Ekuatoriale
Kameruni
Kenia
Kape Verde
Komoros
Republika e Kongos
Kongo (RD)
Lesoto
Liberia
Libia
Madagaskar
Malevia
Mali
Maroku
Mauritania
Mauritius
Mozambiku
Namibia
Nigeri
Nigeria
Ruanda
Sao Tome dhe Principe
Senegali
Sejelles
Siera Leone
Somalia
Suazilandia
Sudani
Tanzania
Togo
Tunizi
Uganda
Xhibuti
Zambia
Zimbabveja

Amerikë JugoreEdit

Shteti Origjinal Shqip
Argjentina
Bolivia
Brazili
Ekuadori
Guiana
Kili
Kolumbia
Panama
Paraguai
Peru
Surinami
Uruguai
Venezuela

Amerika VerioreEdit

Shteti Origjinal Shqip
Antigua dhe Barbuda
Bahamet
Barbadosi
Belice
Dominika
Grenada
Guatemala
Haiti
Hondurasi
Kanadaja
Kosta Rika
Kuba
Meksika
Nikaragua
Republika Dominikane
Saint Kits dhe Nevis
Santa Lucia
Shën Vincenti i Grenadines
Salvadori
ShBA-të In God We Trust. Ne besojmë në Zot.
Trinidad dhe Tobago
Xhamajka

AziEdit

Shteti Origjinal Shqip
Armenia
Arabia Saudite
Azerbajxhani
Bahraini
Bangladeshi
Brunei
Butania
Birmania
Emiratet e Bashkuara
Filipinet
Gjeorgjia
India
Indonezia
Iraku
Irani
Izraeli
Japonia
Jemeni
Jordania
Kamboxhia
Katari
Kazakistani
Kina
Kirgistani
Koreja Jugore
Koreja Veriore
Kuvajti
Laosi
Libani
Malajzia
Maldives
Mongolia
Nepali
Omani
Pakistani
Qipro
Tajvani
Rusia
Shiri Lanka
Singapuri
Siria
Tailanda
Taxhikistani
Timori Lindor
Turkmenistani
Turqia
Uzbekistani
Vietnami

EvropëEdit

Shteti Origjinal Shqip
Andorra
Austria
Azerbajxhani
Belgjika
Bjellorusia
Bosnja dhe Hercegovina s'ka s'ka
Britania e Madhe Dieu et mon droit Zoti dhe e drejta ime.
- Anglia Dieu et mon droit Zoti dhe e drejta ime.
- Skocia In My Defens God Me Defend Në Mbrojtjen Time Zot Më Mbroj
- Uellsi Cymru am byth Uellsi përgjithmonë
- Irlanda Veriore Dieu et mon droit Zoti dhe e drejta ime.
Bullgaria
Republika Çeke
Danimarka
Estonia
Finlanda
Franca Liberté, Égalité, Fraternité
Gjermania
Greqia
Holanda
Hungaria
Irlanda
Islanda
Italia
Republika e Maqedonisë Слобода или смрт! Liri ose vdekje!
Kosova s'ka s'ka
Kroacia
Letonia
Lihtenshtajni
Lituania
Luksemburgu
Mali i Zi s'ka s'ka
Malta
Moldavia
Monako
Norvegjia
Polonia
Portugalia
Qipro
Rumania
Rusia
San Marino
Serbia
Shqipëria Ti Shqipëri më jep nder, më jep emrin shqipëtar Ti Shqipëri më jep nder, më jep emrin shqipëtar
Sllovenia
Sllovakia
Spanja
Suedia
Turqia
Ukraina
Vatikani
Zvicra Unus pro omnibus, omnes pro uno Një për të gjithë, të gjithë për një.

OqeaniaEdit

Shteti Origjinal Shqip
Australia
Kiribati
Ishujt Marshall
Federata Mikroneziane
Fixhi
Nauru
Zelanda e Re
Palau
Papua Guinea e Re
Ishujt Solomon
Samoa
Tonga
Tuvalu
Vanuatu

Template:Index-cungaf:Leuse ar:شعار وطني ast:Lema be-x-old:Дэвіз bs:Uzrečica ca:Lema cs:Motto cy:Arwyddair da:Motto de:Wahlspruch en:Motto eo:Moto es:Lema et:Tunnuslause ext:Lema fa:شعار fi:Tunnuslause fr:Devise (phrase) fy:Biedwurd gl:Lema he:מוטו hi:ध्येयवाक्य hr:Krilatica hu:Mottó ia:Motto id:Motto is:Kjörorð it:Motto ja:標語 ka:დევიზი ksh:Motto ln:Liloba-lotómo lv:Devīze mk:Мото ms:Cogan kata nl:Motto nn:Motto no:Motto oc:Devisa (frasa) pl:Motto pt:Lema ro:Deviză (expresie) ru:Девиз sh:Krilatica simple:Motto sk:Motto sl:Moto sr:Мото sv:Valspråk ta:குறிக்கோளுரை th:คำขวัญ tl:Moto tr:Slogan udm:Девиз uk:Девіз yo:Motto zh:座右銘

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.