FANDOM


Martesa është bashkim i ligjëshëm i një burri me një grua për të krijuar familje.[1]

Martesa me grupe Edit

Martesa me grupe është një forma më e vjetër e martesës, kur çdo burrë i njërit prej të dy grupeve të një fisi mund të bashkëjetonte me çdo grua të grupit tjetër, ndërsa ndalohej bashkëjetesa e një burri dhe e një gruaje që bënin pjesë në të njëjtin grup të fisit.[2]


Burim i të dhënaveEdit

  1. Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
  2. Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980

Shiko edhe këtë Edit

ar:زواج

ay:Jaqichasiña bat-smg:Sosėvėnčiavuojėms be:Шлюб be-x-old:Шлюб bg:Брак br:Priedelezh bs:Brak ca:Matrimoni cs:Manželství da:Ægteskab de:Ehe el:Γάμος en:Marriage eo:Geedzeco es:Matrimonio et:Abielu fa:ازدواج fi:Avioliitto fr:Mariage gan:婚姻 gl:Matrimonio he:נישואים hi:विवाह hr:Brak ht:Marry hu:Házasság id:Pernikahan io:Mariajo is:Hjónaband it:Matrimonio ja:結婚 ka:ქორწინება kaa:Neke ko:혼인 la:Matrimonium lt:Santuoka lv:Laulība mk:Брак ml:വിവാഹം ms:Perkahwinan mzn:Hemraver nds-nl:Brulfte nl:Huwelijk nn:Ekteskap no:Ekteskap oc:Matrimòni pl:Małżeństwo pt:Casamento qu:Kasarakuy ro:Căsătorie ru:Брачный союз sah:Кэргэн буолуу si:විවාහය simple:Marriage sr:Брак sv:Äktenskap sw:Ndoa ta:திருமணம் te:పెళ్ళి tl:Kasal (institusyon) tr:Evlilik tt:Öylänü uk:Шлюб uz:Nikoh vi:Hôn nhân wa:Mariaedje war:Kasal wuu:婚姻 yi:אישית zh:婚姻 zh-classical:夫妻 zh-yue:婚禮

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.