FANDOM


Mineralet janë elemente homogjene kimike ose kombinime amorfe, të kristalizuara ose amorfe, të strukturës ose formës së caktuar. Në kuptim të këtij ligji mineralet nuk janë

lëndë minerare. Mineralet përbëhen nga elementë që janë substanca të thjeshta që nuk mund të ndahen në substanca të tjera. Disa minerale, si ari, përbëhen vetëm nga një element, por shumica e tyre përbëhen nga dy ose më shumë elementë. Disa minerale të caktuara priten dhe lëmohen për t'u përdorur si gurë të çmuar.[1]


Burimi i të dhënaveEdit

  1. LIGJI PËR MBROJTJEN E NATYRËS .mineralet jane kryesisht trupa te ngurte ne dukje kristale.mineralet krijohen gjate proceseve fiziko-kimikeNë amëzën assembly-kosova.org
af:Mineraal

an:Mineral ar:معدن az:Mineral be:Мінерал bg:Минерал bs:Minerali ca:Mineral cs:Minerál cy:Mwyn da:Mineral de:Mineral el:Ορυκτό en:Mineral eo:Mineralo es:Mineral et:Mineraal eu:Mea fa:کانی (معدن) fi:Mineraali fr:Minéral ga:Mianra gl:Mineral he:מינרל hi:खनिज hr:Minerali hu:Ásvány id:Mineral is:Steind it:Minerale ja:鉱物 ka:მინერალები kaa:Mineral kk:Минерал ko:광물 la:Minerale lmo:Mineràj lo:ແຮ່ທາດ lt:Mineralas lv:Minerāls mk:Минерал ml:ധാതു mn:Эрдэс ms:Mineral mwl:Mineral nds:Mineral new:खनिज nl:Mineraal nn:Mineral no:Mineral pl:Minerał pt:Mineral qu:Qiqlla ro:Mineral ru:Минерал scn:Minirali sh:Minerali simple:Mineral sk:Minerál sl:Mineral sr:Минерал su:Mineral sv:Mineral sw:Madini ta:கனிமம் th:แร่ tl:Mineral tr:Mineral uk:Мінерали vi:Khoáng vật war:Mineral yi:מינעראל zh:礦物 zh-min-nan:Khòng-bu̍t

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.