FANDOM


Fjala mitologji (nga Gjuha Greke μυϑος mythos, një tregim, dhe λογος logos, fjalim ose argument; shqip edhe mythologji) nënkupton tregimin e miteve - historive që një kulturë specifike beson dhe përdor të mbinatyrshmen për të interpretuar ngjarje natyrore dhe për të shpjeguar natyrën e universit dhe njerëzimit.

Mitologji shqiptare Edit

artikulli kryesor :Mitologji shqiptare


Shqiptarët kanë një pasuri të madhe mitologjike por ende të pa studiuar. Tashmë dihet që figura si Zanat, Orat po dhe figura të tjera si Katallani me një Sy janë pjesë e rrëfimeve dhe e botkuptimeve mitologjike të hershme por ndonjehere edhe te vona shqiptare. Shpesh ato kane edhe ndryshime qofte fonetike ne emertim por edhe vlera sipas rajonit

Shiko dhe këtu Edit

Fjalori i termeve ne mitologji

Literature Edit

MATO,Martin Epos und Mythologie; në librin „Albanien Reichtum und Vielfalt alter Kultur“ (ISBN 3-9807561-2-2) Mynih 2001


*

af:Mitologie als:Mythologie an:Mitolochía ar:ميثولوجيا arz:ميثولوجيا ast:Mitoloxía az:Mifologiya bar:Mithologie bat-smg:Mituoluogėjė be:Міфалогія be-x-old:Міталёгія bg:Митология br:Mitologiezh bs:Mitologija ca:Mitologia co:Mitulugia cs:Mytologie cv:Мифологи cy:Mytholeg da:Mytologi de:Mythologie el:Μυθολογία en:Mythology eo:Mitologio (mitaro) es:Mitología et:Mütoloogia eu:Mitologia fa:اسطوره‌شناسی fi:Mytologia fiu-vro:Mütoloogia fr:Mythologie fur:Mitologjie fy:Mytology ga:Miotaseolaíocht gl:Mitoloxía gv:Feayn-skeealleydaght he:מיתולוגיה hr:Mitologija hu:Mitológia ia:Mythologia id:Mitologi io:Mitologio is:Goðafræði it:Mitologia ja:神話 jv:Mitologi ka:მითოლოგია kn:ಪುರಾಣ ko:신화 ku:Mîtolojî la:Mythologia lad:Mitolojiya lb:Mythologie li:Mythologie lij:Mitologia lt:Mitologija lv:Mitoloģija mdf:Айнематне (мифологиесь) mk:Митологија ms:Mitos mwl:Mitologie mzn:Unə nap:Mitologgia nds:Mythologie nl:Mythologie nn:Mytologi no:Mytologi nov:Mitologia nrm:Mythologie oc:Mitologia os:Мифологи pl:Mitologia pt:Mitologia ro:Mitologie ru:Мифология sa:मिथकशास्त्रं sah:Митология scn:Mituluggìa sco:Meethology sh:Mitologija simple:Mythology sk:Mytológia (veda) sl:Mit sr:Митологија stq:Mythologie sv:Mytologi ta:தொன்மவியல் th:ปรัมปราวิทยา tl:Mitolohiya tr:Mitoloji uk:Міфологія ur:علم الاساطیر vec:Mitołogìa vi:Thần thoại war:Mitolohiya yi:מיטאלאגיע zh:神话 zh-min-nan:Sîn-oē zh-yue:神話

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.