Fandom

Kosova Wiki

Mjalti

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|Mjalti Mjalti është lëng i trashë dhe i ëmbël me ngjyrë qelibari, që e bëjnë bletët me nektarin e disa luleve dhe që përdoret si ushqim. Nektarin është burimi kryesor i karbohidrateve të cilin bletët e shëndrrojnë në sheqer, glukozë dhe fruktozë. Mjalti përmba mbi 15% ujë, bletët në zgjua e mbulojnë me dyll i cili e mbron nga lagështia dhe prishja. Mjalti gjithashtu përmban minerale, aminoacide, acide organike si p.sh acidi i thneglës, acidi i mollës, acidi i limonit dhe pigmente pastaj derivate t klorofilit dhe komplekse të vitaminës B. Mjalti i malit që ka ngjyrë të errët përmban 13 herë m[ shumë minerale se mjalti i luleve ai sidomos është i pasur me hekur.

Mjekim Edit

</div> Mjalti ka aftësi kuruese për vetë vitaminën B që përmban. Mjalti përmban veti dizinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës. Sipas një studimi mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh. Kështu që janë identifikuar edhe aftësitë e tij kundër gripit. Përveç shërimit të jashtëm mjalti ka dhe veti kuruese të brendshme, si në qetësimin e stomakut. Kështu do ishte e rekomandueshme 2 lugë çaji mjaltë në ditë. Një rol të rëndësishëm mjalti luan kundër diarresë, sidomos për fëmijët e vegjël, pasi është një metode, mjaft e mirë kuruese brenda një ushqimi. Mjalti në këtë rast, lufton bakteret dyfish më shpejt, se sa një tretje sheqeri.


Mjalti Mjalti Kategoria:mjekësi popullore

am:ማር an:Miel ang:Huniȝ ar:عسل النحل arc:ܕܒܫܐ ast:Miel ay:Misk'i az:Bal bat-smg:Medos be:Мёд be-x-old:Мёд bg:Пчелен мед bn:মধু br:Mel bs:Med ca:Mel cs:Med cv:Пыл cy:Mêl da:Honning de:Honig el:Μέλι en:Honey eo:Mielo es:Miel et:Mesi eu:Ezti fa:عسل fi:Hunaja fr:Miel fy:Huning ga:Mil gd:Mil gl:Mel gn:Eirete he:דבש hi:मधु hr:Med hu:Méz id:Madu is:Hunang it:Miele ja:蜂蜜 jv:Madu kn:ಜೇನು ko:벌꿀 ku:Hingiv la:Mel lad:Myél lb:Hunneg lij:Amê lt:Medus lv:Medus mk:Мед ml:തേന്‍ mn:Зөгийн бал mr:मध ms:Madu nah:Neuctli nds-nl:Hoening nl:Honing nn:Honning no:Honning nrm:Mié oc:Mèl pl:Miód pt:Mel qu:Lachiwa misk'i ro:Miere roa-rup:Ñiari ru:Мёд sc:Meli scn:Meli sco:Hinnie sh:Med si:මී පැණි simple:Honey sk:Med sl:Med sr:Мед su:Madu sv:Honung sw:Asali ta:தேன் te:తేనె tg:Асал th:น้ำผึ้ง tl:Pulot-pukyutan tr:Bal ug:ھەسەل uk:Мед ur:شہد vi:Mật ong vls:Zêem war:Dugos yi:האניג zh:蜂蜜 zh-yue:蜜糖

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki