FANDOM


Muaji është një njësi kohore prej rreth tridhjetë ditësh, e lidhur me fazat e Hënës. Zakonisht emrat e muajve, në shumicën e gjuhëve, janë përshtatur sipas emrave të zotërave, emrave të festave apo kohrave të ndryshme të të mbjellurave apo të korrurave.

Muajt e kalendarit gregorian Edit

emrat e mujave dhe radhitja e tyre tek disa popuj
Grektë e vjetërRomakëtKarli i MadhRev. francezJahuditArabët
Poseideon(6)Ianuarius(11)Wintarmanth(1)Nivôse(4)Shebat(5)Muharrem(1)
Gamelion(7)aFebruarius(12)Hornung(2)nPluvîôs(5)Adar(6)Safa(2)
Anthesterion(8)bMartius(1)Lenunmanoth(3)Ventôs(6)Nisan(7)Rebi I(3)
Elaphrbolion (9)cAprilis(2)Ostarmanoth(4)Germinal(7)Ijar(8)Rebi II (4)
Mounychion(10)dMaius(3)Wunnimanoth(5)oFlorěal(8)Sivan(9)Xhumada I (5)
Thargelion(11)eIuniuš(4)Brâchmanoth(6)Praíríal(9)Tammuz(10)Xhumada II (6)
Skirophorion(12)fQuintilis(5)lHewimanoth(7)Messidor(10)Ab(11)Rexheb(7)
Hekatombaion(1)gSextilis(6)mAranmanoth(8)pThermidor(11)Elul(12)Shaban(8)
Matageitnion(2)hSeptember(7)Witumanoth(9)rFructidor(12)Tishri(1)Ramadan(9)
Boedromion(3)iOctober(8)Windumemanoth(10)sVendémíaíre(1)Mar-Çeshvan(2)Shaual(10)
Pyanepsion(4)jNovember(9)Herbistmanoth(11)Brumaíre(2)Kislev(3)Xhul-kade(11)
Maimakterion(5)kDecember(10)Heilagmanoth(12)Frímaíre(3)Tehet(4)Xhul-bidxhe(12)
Shënim: Kalendari i jahudive dhe ai arabë janë të lidhur me vitet e hënës, për këtë nuk i përgjegjen kohës matëse tekë ne. Te kalendari i Revulucionit francezë, i përdorur nga 22 shtatori 1792 deri më 1 janar 1806, filimi i muajit përkatës me kalendarin tonë gjendet në mes të datave 19 dhe 23. a) Muaji i martesave (kurorëzimeve); b) Festa e lulave; c)Festa e Artemies; d)Festa e Artemies së Moniahës tek Athina; e) Feta e para të korrurave; f)Festa për hirë të Athinës, për hirë të së cilës bartej skira - ombrella e diellit; g) Festa e flijimit (kurbanit); h)Festa e vendosjes së Apollonit nga Delosi në Lykene; i) Festënderimi për Apollon ndihëmsin; j) Festa e zirjes së faasules (për hirë të Apollonit); k) Muaji i vërshimit, kur u nderu Zoti; l) sipas J.Cesarit, kthyer në Julius; m) ndryshuar sipas pasuesit të Cezarit, Augustus; o) Muaji i fushës; p)Muaji i korrjeve; r) Muaji i drurit (druvarve); s)Muaji i verës.

Template:Stampa:Kalendari dhe kohaaf:Maand als:Monat an:Mes ang:Mōnaþ ar:شهر arc:ܝܪܚܐ ast:Mes bat-smg:Mienou be:Месяц (каляндарны) be-x-old:Месяц (каляндарны) bg:Месец bn:মাস bo:ཟླ། br:Miz bs:Mjesec (period) ca:Mes cbk-zam:Mes ceb:Bulan (panahon) cs:Kalendářní měsíc cv:Уйăх cy:Mis da:Måned de:Monat el:Μήνας eml:Més en:Month eo:Monato es:Mes et:Kuu (kalender) eu:Hilabete fa:ماه (زمان) fi:Kuukausi fiu-vro:Kuu (aomõõt) fr:Mois fur:Mês fy:Moanne (tiid) ga:Mí gl:Mes sinódico hak:Ngie̍t he:חודש hi:मास hr:Mjesec (period) hsb:Měsac ht:Mwa hu:Hónap ia:Mense id:Bulan (penanggalan) ig:Month io:Monato is:Mánuður it:Mese ja:月 (暦) jbo:masti jv:Sasi ka:თვე kg:Ngonda (manaka) kk:Ай kl:Ukiup qaammatai kn:ತಿಂಗಳು ko:달 (시간) ksh:Moohnd (Kalländo) ku:Meh kw:Mis la:Mensis lad:Mez lb:Mount lmo:Més ln:Sánzá (ntángo) lo:ເດືອນ lt:Mėnuo lv:Mēnesis mi:Marama (maramataka) mk:Месец mr:महिना ms:Bulan (takwim) my:Months myv:Ков nah:Mētztli (cāhuitl) nds:Maand (Tiet) nl:Maand nn:Månad no:Måned nrm:Mais oc:Mes pa:ਮਹੀਨਾ pdc:Munet pl:Miesiąc pnb:معینہ pt:Mês qu:Killa pacha rmy:Chhon (bersheski) ro:Lună (timp) ru:Месяц sah:Ый (кэм) se:Mánotbadji sh:Mjesec (jedinica) simple:Month sk:Mesiac (časová jednotka) sl:Mesec so:Bilaha sr:Месеци srn:Mun (ten) ss:Ínyangá sv:Månad sw:Mwezi (wakati) szl:Mjeśůnc ta:மாதம் th:เดือน tl:Buwan (panahon) tpi:Mun (taim) tr:Ay (zaman) tt:Ay uk:Місяць (календарний) uz:Oy (vaqt birligi) vi:Tháng war:Bulan (oras) wo:Weer yi:מאנאט yo:Osù zh:月 zh-min-nan:Goe̍h zh-yue:月份