Fandom

Kosova Wiki

Muri kinez

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|250px|Muri kinez Muri kinez është ndërtimi më i madh në Tokë i bërë nga dora e njeriut është 3600 km i gjatë,10 m i lartë dhe 3-12metra i gjerë. Muri i madh, kështu quhet muri kinez, një ndërtim i hershëm që mbështillet nga legjenda. Muri filloi të ndërtohej për të mbrojtur kufijtë veriorë të Kinës, në shekullin e tretë para Krishtit. Muri i ndërtuar në mënyrë unikale me gurë dhe materiale rrethanore, sipas zonave ku kalonte, vijoi të ndërtohej për shekuj me radhë, deri në shekujt e pesëmbëdhjetë e të gjashtëmbëdhjetë. Por ndërkohë strukturat antike rezultonin të zhdukura, për shkak të kohës së gjatë që kishte kaluar që nga ndëtimi i tyre. Disa rrënoja të pjesëve nga më të hershmet të murit të madh, janë gjetur në rajonet afër detit të Verdhë, në lindje të provincës Gansu. Sot pjesa më e vizitueshme e murit kinez është ajo që ndodhet afër Pekinit, në një rajon që quhet Ju-jong-guang dhe po ashtu pjesët lindore e perëndimore të skajeve të murit.

Kjo pjesë e murit, që vizitohet në afërsi të Pekinit, është restauruar në shëkullin e njëzetë. I ndërtuar gjatë kohës së dinastisë Min, në shekullin e pesëmbëdhjetë dhe të gjashtëmbëdhjetë, muri i madh është afërsisht 1500 milje, ose 2400 kilometra i gjatë, në kufirin verior kinez. Shihuangdi, perandori i parë i Kinës (221-210) para erës sonë, ndërtoi fortifikime të tjera, që u njohën gjithashtu si muri madh. Pak gjurmë që kanë mbetur nga këto fortifikime që u bënë, ruhen ende sot.

Muri i madh është padyshim monumenti më i njohur i Kinës, përveçse një simbol nacional i saj, në kuptimin që shumë njerëz aspirojë të jenë po aq të fortë dhe me po ato cilësi që ka muri.

Muri është e vetmja gjurmë konstruksioni e planetit që mund të shquhet nga astronautët në largësi të mëdha nga toka. Ata e kanë konfirmuar këtë edhe me fotot e bëra. Kështjellat lidhëse dhe e gjithë masa e kontruksionit që vijon pandalshëm, krijojnë zinxhirin më domethënës të fortifikimeve njerëzore bërë ndonjëherë.an:Gran Muralla Chinesa

ar:سور الصين العظيم arz:سور الصين العظيم az:Böyük Çin səddi bat-smg:Dėdlīsės Kėnėjės robežios be:Вялікая Кітайская сцяна be-x-old:Вялікая кітайская сьцяна bg:Велика китайска стена bn:চীনের মহাপ্রাচীর br:Moger Vras Sina bs:Veliki kineski zid ca:Gran Muralla Xinesa cs:Velká čínská zeď cv:Аслă Китай хӳтлĕхĕ cy:Mur Mawr Tsieina da:Den Kinesiske Mur de:Chinesische Mauer dv:ޗައިނާގެ ބޮޑު ފާރު el:Μέγα Σινικό Τείχος en:Great Wall of China eo:Granda Ĉina Muro es:Gran Muralla China et:Suur Hiina müür eu:Txinako Harresi Handia fa:دیوار چین fi:Kiinan muuri fiu-vro:Hiina müür fr:Grande Muraille fy:Sineeske Muorre gan:長城 gd:Balla Mòr Shìona gl:Gran Muralla Chinesa gu:ચીનની મહાન દિવાલ hak:Van-lî Tshòng-sàng he:החומה הסינית hi:चीन की विशाल दीवार hr:Kineski zid hu:Kínai nagy fal id:Tembok Raksasa Cina io:Granda china muro is:Kínamúrinn it:Grande muraglia cinese ja:万里の長城 jbo:banli jungo bitmu ka:ჩინეთის დიდი კედელი kk:Ұлы Қорған kn:ಚೀನಾದ ಮಹಾ ಗೋಡೆ ko:만리장성 ku:Bedena Çînê la:Murus Sinicus lb:Chinesesch Mauer lt:Didžioji kinų siena lv:Lielais Ķīnas mūris mk:Кинески Ѕид ml:ചൈനയിലെ വന്മതില്‍ mn:Цагаан хэрэм mr:चीनची भिंत ms:Tembok Besar China my:တရုတ်ပြည်မှ မဟာရံတံတိုင်းကြီး nds-nl:Sinese muur nl:Chinese Muur nn:Den kinesiske muren no:Den kinesiske mur nrm:Graund-murâle oc:Granda Muralha de China pa:ਚੀਨ ਦੀ ਮਹਾਨ ਦਿਵਾਰ pl:Wielki Mur Chiński pnb:دیوار چین pt:Muralha da China qu:Chinu Hatun Pirqa ro:Marele Zid Chinezesc ru:Великая Китайская стена sah:Кытай улуу эркинэ sh:Veliki kineski zid simple:Great Wall of China sk:Veľký čínsky múr sl:Kitajski zid sr:Кинески зид stq:Chinesiske Muure su:Tembok Besar Cina sv:Kinesiska muren sw:Ukuta wa China ta:சீனப் பெருஞ் சுவர் te:చైనా మహా కుడ్యము tg:Девори Бузурги Чин th:กำแพงเมืองจีน tl:Mahabang Muog ng Tsina tr:Çin Seddi ug:Sedichin Sépili uk:Великий китайський мур ur:دیوار چین vi:Vạn Lý Trường Thành war:Hilaba nga Bungbong han Tsina wuu:万里长城 yi:כינעזער וואנט zh:长城 zh-classical:長城 zh-min-nan:Tn̂g-siâⁿ zh-yue:萬里長城

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki