FANDOM


Nâzım Hikmet (Ran), në shqip i njohur edhe si Nazim Hiqmeti, (20 janar 1902Selanik, 3 qershor 1963Moskë), ishte shkrimtar, poet e dramaturg turk. Ai njihet si themeluesi i lirikës moderne turke dhe si një nga poetët turq më të njohur.

Jeta Edit

Nâzım Hikmet u lind në vitin 1902 in në Selanik si bir i një zyrtari të Ministrisë së jashtme. Datëlindjen e tij e gjejme edhe më 20 nëntor të vitit 1901. Ai u rrit kryesisht tek gjyshi i tij, që ishte gouverneur i sulltanit në Aleppo dhe më vonë Diyarbakir.

VepratEdit

LiteraturëEdit

Lidhje të jashtmeEdit

ar:ناظم حكمت

az:Nazim Hikmət cv:Назым Хикмет Ран cy:Nazım Hikmet da:Nazım Hikmet de:Nazım Hikmet el:Ναζίμ Χικμέτ en:Nâzım Hikmet es:Nazım Hikmet fa:ناظم حکمت fi:Nazım Hikmet fr:Nazım Hikmet hu:Nâzım Hikmet it:Nazım Hikmet ku:Nazim Hîkmet Ran lv:Nāzims Hikmets nl:Nazım Hikmet pl:Nazım Hikmet pt:Nazım Hikmet ru:Хикмет, Назым sc:Nazim Hikmet sv:Nazım Hikmet ta:நாசிம் ஹிக்மட் tr:Nâzım Hikmet uk:Назим Хікмет

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.