Fandom

Kosova Wiki

Papa Benedikti XVI

22,420pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Papa Benedikti XVI me emër Joseph Alois Ratzinger (Jozef Alois Racinger) lindi më 16 prill 1927Marktl, BajernGjermanisë , kardinali gjerman u bë papa i 265-të në historinë e Kishës Katolike kur u zgjodh më 19 prill 2005 nga një konklavë prej 115 kardinalëve si pasues i Papa Gjon Palit II dhe sundues i qytet-shtetit të Vatikanit.

Para zgjedhjes si papë, Jozef Racinger ishte Dekan i kolegjit të kardinalëve dhe prefekt i Kongregacionit për doktrinën e besimit. Ai vlerësohej si një prej kardinalëve më të shquar dhe shpesh quhej si dorë e djathtë teologjike dhe politike e Papa Gjon Palit II. Në botë Benedikti XVI njihet si konservativ (ruajtës i zakoneve dhe vlerave të vjetra të krishtera).

JetaEdit

Rinia dhe studimetEdit

Prift dhe kryepeshkopEdit

Prefekt i Kongregacionit për doktrinën e besimitEdit

Antarësitë dhe nderimetEdit

VepratEdit

Shiko edheEdit

Lidhje të jashtmeEdit

af:Pous Benedictus XVI

als:Benedikt XVI. an:Benedet XVI ang:Benedictus XVI Pāpa ar:بينيدكتوس السادس عشر arz:بينيديكتوس الستاشر ast:Benedictu XVI az:XVI Benedikt bar:Benedikt XVI. bat-smg:Benedikts XVI be:Бенедыкт XVI, папа рымскі be-x-old:Бэнэдыкт XVI bg:Бенедикт XVI bs:Papa Benedikt XVI ca:Benet XVI cbk-zam:Papa Benedicto XVI cs:Benedikt XVI. csb:Benedikt XVI cy:Pab Bened XVI da:Pave Benedikt 16. de:Benedikt XVI. el:Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ΄ en:Pope Benedict XVI eo:Benedikto la 16-a es:Benedicto XVI et:Benedictus XVI eu:Benedikto XVI.a fa:بندیکت شانزدهم fi:Benedictus XVI fo:Benadikt XVI fr:Benoît XVI frp:Benêt XVI fur:Pape Benedet XVI fy:Benediktus XVI ga:Pápa Beinidict XVI gl:Bieito XVI, papa he:בנדיקטוס השישה עשר hi:जोज़फ़ रैत्सिंगर hr:Benedikt XVI. hsb:Benedikt XVI. hu:XVI. Benedek pápa id:Paus Benediktus XVI ie:Benedict XVI ilo:Papa Benedicto XVI io:Benedictus 16ma is:Benedikt 16. it:Papa Benedetto XVI ja:ベネディクト16世 (ローマ教皇) jv:Paus Benediktus XVI ka:ბენედიქტე XVI ko:교황 베네딕토 16세 ksh:Benedikt XVI. la:Benedictus XVI lb:Benoît XVI. (Poopst) li:Benedictus XVI ln:Pápa Benwa XVI lt:Benediktas XVI lv:Benedikts XVI mk:Папа Бенедикт XVI ml:ബെനെഡിക്ട് പതിനാറാമന്‍ മാര്‍പ്പാപ്പ mr:पोप बेनेडिक्ट सोळावा ms:Paus Benedict XVI mt:Papa Benedettu XVI nah:Benedictus XVI nap:Papa Benedetto XVI nds:Benedikt XVI. nds-nl:Paus Benedictus XVI nl:Paus Benedictus XVI nn:Pave Benedikt XVI no:Benedikt XVI nov:Papo Benedikt XVI nrm:Benedictus XVI nv:Pope Benedict XVI oc:Beneset XVI pam:Papa Benedict XVI pdc:Baapscht Benedict XVI pl:Benedykt XVI pt:Papa Bento XVI qu:Binitu XVI ro:Papa Benedict al XVI-lea roa-rup:Papa Benedictu XVI roa-tara:Papa Benedetto XVI ru:Бенедикт XVI (папа римский) scn:Binidittu XVI sco:Pape Benedict XVI sh:Benedikt XVI simple:Pope Benedict XVI sk:Benedikt XVI. sl:Papež Benedikt XVI. sr:Папа Бенедикт XVI sv:Benedictus XVI sw:Papa Benedikto XVI szl:Benedykt XVI ta:பாப்பரசர் பதினாறாம் பெனடிக்ட் th:สมเด็จพระสันตะปาปาเบเนดิกต์ที่ 16 tl:Benedicto XVI tpi:Benedict XVI tr:XVI. Benedictus uk:Бенедикт XVI ur:پوپ بینیڈکٹ XVI vec:Papa Benedeto XVI vi:Biển Đức XVI war:Papa Benedicto XVI zh:本篤十六世 zh-min-nan:Benedictus 16-sè

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.