Fandom

Kosova Wiki

Patatja

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|Patate Patatja është një bimë barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.

Ruajta e patates Edit

Duket sikur patatja ruhet lehtë gjatë dy viteve në bazë të një recete e cila thotë: " Mbushni një enë të madhe me ujë mbi zjarr dhe kur të fillojë të vlojë, hidhni patatet e posavjelura. Lini të vlojnë vetëm një minut. Pastaj, tërhiqni ato, fshini ose lini të thahen. Në këtë mënyrë, sythat shkatërrohen dhe tanimë fermentimi tyre është i pamundshëm. Patatet e trajtuara në këtë mënyrë vendosen nëpër kuti druri ose thasë dhe mund të konservohen afërsisht dy vite në një vend të errët e të freskët. " [1]

Lidhje të brendshme Edit

Lidhje të jashtme Edit


x16px|alt=|link=|Commons Commons: Patatja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


Patatja

af:Aartappel als:Kartoffel am:ድንች an:Solanum tuberosum ang:Eorðæppel ar:بطاطس arz:بطاطس ast:Solanum tuberosum ay:Ch'uqi az:Kartof ba:Бәрәңге bar:Erpfe bat-smg:Bolbė be:Бульба be-x-old:Бульба bg:Картоф bn:আলু bo:ཞོག་ཁོག bs:Krompir ca:Patatera ceb:Patatas ckb:پەتاتە cs:Lilek brambor csb:Bùlwa cy:Taten da:Kartoffel de:Kartoffel el:Πατάτα en:Potato eo:Terpomo es:Solanum tuberosum et:Kartul eu:Patata fa:سیب‌زمینی fi:Peruna fr:Pomme de terre ga:Práta gan:土豆 gd:Buntàta gl:Pataca he:תפוח אדמה hi:आलू hr:Krumpir ht:Pòm tè hu:Burgonya id:Kentang io:Terpomo is:Kartafla it:Solanum tuberosum ja:ジャガイモ jv:Kenthang ka:კარტოფილი ko:감자 ksh:Ääpel kv:Картупель la:Patata lmo:Solanum tuberosum lt:Valgomoji bulvė lv:Kartupelis mg:Ovy mk:Компир ml:ഉരുളക്കിഴങ്ങ് mn:Төмс mr:बटाटा ms:Kentang nah:Tlālcamohtli nds:Kantüffel nds-nl:Eerpel new:आलु nl:Aardappel nn:Potet no:Potet nv:Nimasii oc:Trufa pam:Patatas pl:Ziemniak pt:Batata qu:Papa ro:Cartof ru:Картофель sc:Patata sco:Tattie se:Buđeita sh:Krumpir simple:Potato sk:Ľuľok zemiakový sl:Krompir sr:Кромпир sv:Potatis sw:Kiazi szl:Kartofel ta:உருளைக் கிழங்கு te:బంగాళదుంప th:มันฝรั่ง tl:Patatas to:Pateta tr:Patates uk:Картопля ur:آلو vi:Khoai tây vls:Petat wa:Crompire war:Patatas yi:קארטאפל zh:马铃薯 zh-min-nan:Má-lêng-chî zh-yue:薯仔

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki