Fandom

Kosova Wiki

Radio

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|200px|Radiomarrës nga viti 1954. Radioja (lat.: radius = rreze) është një aparat elektronik marrës - dhënës i rrezeve elektromagnetike, të ashtuquajtura radiovalë. E thënë më saktë, nëse një radioaparat është i aftë vetëm të lëshojë valë quhet radiotransmetues, dhe nëse është i aftë vetëm të kapë radiovalët e lëshuara quhet radiomarrës, dhe në qoftë se është i aftë të marrë dhe lëshojë radiovalë, quhet radiomarrsedhënës, apo shkurt radio.

Historia e radiosEdit

Nikola Tesla ishte zbuluesi i parë që dëshmoi zbatueshmërinë e përçimit të pateltë në vitin 1893, por Guljelmo Markoni (Bolonjë 1874 - 1937 Romë), një shpikës italian, ishte i pari që zhvilloi një radiokomunikim funksionues. Ai dërgoi dhe kapi radiosinjalet e tij të para në Itali në vitin 1895Pontichio. Ai e patentoi sistemin e ri telegrafik pa fije në Britani të Madhe. Themeloi "Marconi's Wireless Telegraph and Signal Company" në të cilën punuan shkencëtarë të shumtë në përmirësimin e aparatit.

Llojet e radiomarrësveEdit

thumb|200px|Radiokasetofoni

Artikuj ndërlidhësEdit

Lidhje të jashtmeEdit

am:ራዲዮ

ang:Ūtƿeorp ar:مذياع ast:Radio (mediu de comunicación) az:Radio bat-smg:Radėjs be-x-old:Радыё bg:Радио bn:বেতার br:Skingomz ca:Ràdio cr:ᑳᔭᒦᒪᑲᐦᒡ cs:Rozhlas cy:Radio da:Radiofoni de:Hörfunk diq:Radyo el:Ραδιόφωνο en:Radio eo:Radio es:Radio (medio de comunicación) et:Raadio eu:Irrati fa:رادیو fi:Radio fiu-vro:Raadio fr:Radiodiffusion ga:Raidió gl:Radio (medio de comunicación) he:רדיו hi:रेडियो hu:Rádió id:Radio io:Radio is:Útvarp it:Radio (mass media) ja:ラジオ jv:Radhio ka:რადიო kn:ರೇಡಿಯೋ ko:라디오 ku:Radyo ky:Радио la:Radiophonia lad:Radio lt:Radijas lv:Radio mk:Радио ml:റേഡിയോ mn:Радио ms:Radio mwl:Rádio (quemunicaçon) ne:रेडियो nl:Radio nn:Radio no:Radio pdc:Reedio pl:Radio ps:راډيو pt:Rádio (comunicação) qu:Ankichiy ro:Radio ru:Радио sah:Радио simple:Radio sk:Rozhlas sl:Radio sm:Letiō sr:Радио sv:Radio sw:Redio ta:வானொலி te:రేడియో tg:Радио tl:Radyo tr:Radyo uk:Радіо ur:مشعہ uz:Radio vec:Radio vi:Sóng Radio war:Radyo yi:ראדיא zh:无线电 zh-min-nan:La-jí-oh

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki