FANDOM


thumb|right|Reaksion kimik Reaksioni kimik është bashkëveprim midis dy apo më shumë lëndëve gjatë shndërrimeve kimike.

Komponentët e reaksioneve kimikeEdit

Reaksionet kimike paraqiten me anë të barazimeve kimike. Barazimet kimike përbëhen prej anës së majtë dhe anës së djathtë të barazimit.

A + B = AB

Në anën e majtë të barazimit shënohen reaktantët (A dhe B), ndërsa në anën e djathtë produktet (AB).

Ndarja e reaksioneveEdit

Barazimet kimike në përgjithësi ndahen në barazime të kthyeshme (Reverzibile$ \rightleftarrows $ ) dhe të pakëthyeshme (Ireverzibile →). Numri i reaksioneve kimike është mjaft i madh prandaj dhe ndarja ose klasifikimi i tyre është i domosdoshëm në bazë të vetive, energjisë kimike që lirohet etj.

N2 + 3 H2 → 2 NH3
2 H2O → 2 H2 + O2
2 Na + 2 HCl → 2 NaCl + H2(g)

Shih edhe Edit

ReferencatEdit

Kategoria:Substanca kimike Kategoria:Kimi

ar:تفاعل كيميائي be:Хімічная рэакцыя bg:Химична реакция bs:Hemijska reakcija ca:Reacció química cs:Chemická reakce cy:Adwaith cemegol da:Kemisk reaktion de:Chemische Reaktion el:Χημική αντίδραση en:Chemical reaction eo:Kemia reakcio es:Reacción química et:Keemiline reaktsioon fa:واکنش شیمیایی fi:Kemiallinen reaktio fr:Réaction chimique gl:Reacción química he:תגובה כימית hi:रासायनिक अभिक्रिया hr:Kemijska reakcija hu:Kémiai reakció id:Reaksi kimia io:Kemiala reakto is:Efnahvarf it:Reazione chimica ja:化学反応 ka:ქიმიური რეაქცია ko:화학 반응 lmo:Reaziun chimiga lt:Cheminė reakcija lv:Ķīmiskā reakcija mk:Хемиска реакција ms:Tindak balas kimia nds:Cheemsch Reakschoon nl:Chemische reactie nn:Kjemisk reaksjon no:Kjemisk reaksjon oc:Reaccion quimica pl:Reakcja chemiczna pt:Reação química qu:Ruranakuy ro:Reacţie chimică ru:Химические реакции sh:Hemijska reakcija si:රසායනික ප්‍රතික්‍රියා simple:Chemical reaction sk:Chemická reakcia sl:Kemijska reakcija sr:Хемијска реакција su:Réaksi kimiawi sv:Kemisk reaktion ta:வேதியியற் தாக்கம் th:ปฏิกิริยาเคมี tl:Reaksyong kimikal tr:Kimyasal tepkime ug:خىمىيىلىك رېئاكسىيە uk:Хімічна реакція ur:کیمیائی تعامل vi:Phản ứng hóa học zh:化学反应 zh-yue:化學反應